Opublikowane przez GONIA w Miejsca.

W latach 1924-26 według projektu architekta Georga Steinmetza z Charlottenburga powstała neobarokowa budowla przeznaczona na siedzibę władz Prowincji Pomorskiej. Otwarcie całego gmachu nastąpiło 23 XI 1927 r. W latach 1936-1938 dobudowano część gmachu od ul. Odrowąża z przeznaczeniem na siedzibę władz NSDAP. W 1945 r. budynek zajął Zarząd Miejski, od 1950 r. Miejska Rada Narodowa, a od 1975 r. Urząd Miejski. Budynek posiada reprezentacyjny korpus i dwa skrzydła boczne. Na dziedzińcu głównym znajdują się dwie piękne fontanny z piaskowca.

Nad głównym wejściem znajdują się dekoracje w formie rogów obfitości, natomiast pomiędzy wejściami emblematy nawiązujące do różnych dziedzin przemysłu. Po bokach widnieją herby miast należących do Prowincji Pomorskiej. Pierwotnie budynek był otynkowany na zielono i zwany był popularnie Spinatten-palast lub Spinattenhaus, czyli szpinakowy pałac (dom) W planowanych pracach remontowych są założenia przywrócenia oryginalnej kolorystyki elewacji którą można jeszcze dostrzec m.in. od strony Jasnych Błoni.


Widok z Urzędu Miejskiego

Fragmenty fasady i zdobień budynku
We wnętrzu klatki schodowe pokryte są okładziną z polerowanego trawertynu. Skrzydło wschodnie posiadało pokoje urzędnicze wraz z halą kasową pokrytą przeszklonym dachem. Filharmonia zajmuje skrzydło od 1954 r. zwane skrzydłem wielkich sal, które posiadało główne sale posiedzeń. Obejrzeć można było główną salę sesyjną z oryginalnie zachowaną boazerią z drzewa orzechowego i trzy metalowe żyrandole. Bardzo podobne żyrandole wisiały w sali obrad Sejmu Prowincji, czyli dzisiejszej sali Filharmonii, która posiadała bogaty, reprezentacyjny wystrój. W latach 60. dokonano przebudowy sali. Zniszczono wtedy okazały wystrój, natomiast żyrandole zostały sprzedane lub oddane do cerkwi prawosławnej.


Klatka schodowa

Sala sesyjna z zabytkowymi żyrandolami
W gabinecie prezydenta znajdują się meble z lat 20. Na II piętrze zachowała się oryginalna biblioteka. Pomieszczenie to jest dwukondygnacyjne z krętymi schodami.


Wnętrze zabytkowej biblioteki
Opiekę merytoryczną sprawowała Małgorzata Jankowska (Miejski Konserwator Zabytków), Maciej Słomiński (Regionalny Ośrodek. Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie), Ewa Słodkowska i Agnieszka Jerzykowska (Wydział Obsługi Urzędu).

Informacje zaczerpnięte z opracowań: Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.