Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Monumentalny gmach dawnej Rejencji Szczecińskiej powstał w latach 1906-1911. Zaprojektował go wstępnie w latach 1903-1904 tajny radca budowlany Paul Kieschke z Ministerstwa Robót Publicznych w Berlinie. W 1905 r., po jego śmierci, projekt wraz z kosztorysem ukończył krajowy inspektor budowlany Lehmgrübner. Architektura gmachu nawiązuje do tzw. renesansu niemieckiego z elementami późnego baroku. Charakteryzują go dwie wieże, pięć skrzydeł budynku i reprezentacyjna fasada, która znajduje się od strony Odry. Posiada on także dwa zamknięte dziedzińce.

Fragment fasady Urzędu Wojewódzkiego
W budynku mieściły się biura Rejencji, w części południowej mieszkanie prezydenta Rejencji, a w północnej siedziba urzędów morskich. Zwiedzający mogli podziwiać zachowane reprezentacyjne hale, odsłonięte oryginalne polichromie, neobarokowe obramienia drzwi.


Odsłonięte polichromie

Napisy na drewnianych obramieniach

Reprezentacyjna klatka schodowa oraz hall
Przepiękną, oryginalnie zachowaną salę posiedzeń plenarnych ( zwana dziś Rycerską) przykrywa strop kasetonowy ze złoconymi rozetami, dwukondygnacyjne wnętrze posiada na ścianie bocznej otwartą galerię z tralkową balustradą. W 1945 r. budynek był pierwszą siedzibą władz polskich.


Wnętrze Sali Rycerskiej
Po wnętrzach oprowadzali Maciej Słomiński (Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków) oraz Ewa Palacz konserwator dzieł sztuki.

Informacje zaczerpnięte z opracowań: Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.