Muzeum Narodowe

Prace przy budowie gmachu Muzeum Miejskiego (dziś Narodowego) rozpoczęły się w 1908 r. Wilhelm Meyer-Schwartau zaprojektował go w formie klasycyzującego modernizmu z elementami secesji. Dwukondygnacyjna budowla posiada wydłużony korpus główny i trzy przylegające do niego skrzydła boczne.

Fragmenty fasady gmachu Muzeum Narodowego
Nadzór nad budową powierzono architektom Martinsowi i Boldtowi, natomiast wnętrze projektował i nadzorował miejski komisarz budowlany, Kirsten. 23 czerwca 1913 r. odbyło się uroczyste otwarcie muzeum. Jego pierwszym dyrektorem był dr Ritzler. Po II wojnie światowej gmach został przeznaczony na Muzeum Morskie. W 2001 r. we wnętrzu rozpoczęto prace konserwatorskie, które miały na celu ustalenie czy zachowały się oryginalne dekoracje ścian. Dokonano kilka odkrywek, które odsłoniły dwie warstwy polichromii. Niestety były one poważnie uszkodzone i to wpłynęło na decyzję by nie odsłaniać, a jedynie zrekonstruować malowidła. Zdecydowano się by odtworzyć pierwotną dekorację czyli tą, którą możemy dziś podziwiać we wnętrzu Muzeum. Druga warstwa powstała w końcu lat 20. lub na początku 30. i była w kolorze kremowym ze złotą lamówką na krawędziach ścian. Obie oryginalne warstwy zostały zachowane i odpowiednio zabezpieczone. W budynku dwukondygnacyjny hall nakryty jest kopułą, a ściany wyłożone są włoskim marmurem triesteńskim. Reprezentacyjne schody ogrodzone falującą balustradą prowadzą na galerię I piętra.


Reprezentacyjne wnętrze Muzeum Narodowego
Po Muzeum Narodowym oprowadzał dr Rafał Makała (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego) i Lidia Cześnik (Muzeum Narodowe w Szczecinie).

Informacje zaczerpnięte z opracowań: Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.