Europejskie Dni Dziedzictwa w Szczecinie

„Wszyscy jesteśmy tułaczami. Społeczeństwo Pomorza Zachodniego Wobec Zabytkowych Obiektów Użyteczności Publicznej” – to tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym regionie, które odbyły się w Szczecinie w dniach 8-23 IX 2007 r.

Zabytki to nie tylko piękno architektury, ale również kultura i tradycja historyczna. Naszym dziedzictwem kulturowym jest to, co pozostało po naszych poprzednikach, którzy w wyniku II wojny światowej musieli opuścić te ziemie. W poznawaniu historii pomogli nam regionalni koordynatorzy: Biuro Dokumentacji Zabytków oraz Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. W tym roku udało się im namówić instytucje, które mieszczą się w obiektach zabytkowych, aby udostępnili wnętrza do zwiedzania. Program był bardzo interesujący i różnorodny. Zwiedzanie gmachów odbyło się w towarzystwie gospodarzy danych instytucji oraz konserwatorów zabytków i historyków sztuki. Wycieczki miały na celu przybliżenie historii danych obiektów oraz poznania stylów architektonicznych. Zwiedzić można było również pomieszczenia niedostępne na co dzień dla mieszkańców.


Na pierwszym spotkaniu poznaliśmy historię Wałów Chrobrego, oraz zwiedziliśmy Akademię Morską, Muzeum Narodowe i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Na drugim zwiedzaliśmy gmachy Banku PKO, Urzędu Miejskiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji. Trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie dotyczyło zespołu gmachów dawnej Królewskiej Dyrekcji Kolei, Urzędu Morskiego i Pomorskiej Akademii Medycznej. W spotkaniach uczestniczyła duża grupa szczecinian (około 100 osób), w tym także osoby z naszego portalu. Wrażenia po tych spotkaniach są bardzo pozytywne. Organizatorzy wycieczek stanęli na wysokości zadania, z dużym zaangażowaniem opowiadali nam nie tylko o historii budynków ale również o ciekawostkach, o swoich wrażeniach a także o przygodach w czasie prac konserwatorskich. Dzielili się z nami swoją wiedzą, pokazywali zdjęcia dokumentujące prace konserwatorskie. A trzeba zauważyć, że nie mają łatwego zadania. Te gmachy często przez dziesiątki lat nie były odpowiednio remontowane. Niszczono bądź zamalowywano w nich to, co było najcenniejsze, brak konserwacji zewnętrznych elementów architektonicznych doprowadził do poważnych uszkodzeń na elewacjach budynków. Pragnęli wyczulić nas szczecinian na piękno architektury zabytkowej, byśmy również dbali i szanowali ją, bo przecież na tym budujemy naszą tożsamość. Kolejne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w przyszłym roku we wrześniu. Zachęcam gorąco wszystkich do uczestniczenia w organizowanych wycieczkach.

Przedstawiony opis architektury i historii tych gmachów, jest tylko częścią informacji przekazanej nam w czasie wycieczek przez historyków jak i konserwatorów zabytków.

Od redakcji: kolejne odcinki cyklu w każdy czwartek po północy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Portal. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.