Akademia Morska

Budynek niegdyś należący do Pruskiego Krajowego Zakładu Ubezpieczeń powstał w latach 1902-1905. Był on pierwszym z zaplanowanych budynków reprezentacyjnych na Tarasach Widokowych. Zaprojektowany jako trzy piętrowy budynek z czterema skrzydłami przez szczecińskiego architekta Emila Drewsa. Posiada on formę pałacową nawiązującą do baroku z elementami secesji. W budynku mieściły się biura i mieszkania służbowe.

W latach 1914-1921 dobudowano drugi, tuż obok dla Naczelnej Dyrekcji Celnej wg projektu architekta Osterwolda. Budowla posiada bogate zdobienia architektoniczne, które kontrastują z czerwoną elewacją. Na uwagę zasługują dekoracyjnie zdobione okna I piętra nad portykiem.


Fragmenty fasady budynku Akademii Morskiej
Od 1968 r. Wyższa Szkoła Morska zajmowała oba obiekty. Dr Wojciech Łopuch (Książnica Pomorska) po zapoznaniu nas z historią i architekturą budynku wraz z Prorektorem Panem Zbigniewem Szozdą oprowadzili po wnętrzu. Na uwagę zasługuje Sala Senatu. Zachowane elementy neobarokowego wystroju, przepięknie zdobiony sufit przedstawia m. in. Gryfa oraz inicjały Pruskiego Krajowego Zakładu Ubezpieczeń. Również do dziś zachowała się reprezentacyjna klatka schodowa.


Wnętrze Sali Senatu


Zdobiony sufit w Sali Senatu


Inicjały Pruskiego Krajowego Zakładu UbezpieczeńWizerunek gryfa


Wnętrze reprezentacyjnej klatki schodowej

Informacje zaczerpnięte z opracowań: Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.