Ratują pomniki

Czternaście zabytkowych poniemieckich nagrobków rękami fachowców ratuje od zapomnienia Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego.

Na renowację czeka jeszcze około 200 podobnych pomników.

Prace są możliwe dzięki staraniom stowarzyszenia, które skorzystało z programu finansowego związanego z zabytkowymi cmentarzami. Stowarzyszenie złożyło wniosek i otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczecińskie stowarzyszenie wzięło najwyższą kwotę dofinansowania spośród pośród wszystkich chętnych. Dzięki niemu do 15 października odrestaurowanych ma być 14 poniemieckich pomników nagrobnych znajdujących się na Cmentarzu Centralnym. Część prac finansuje również Miejski Konserwator Zabytków oraz Zakład Usług Komunalnych.

– Restaurujemy je, bo po prostu trzeba to zrobić – mówi Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego i historyk sztuki. – Mamy moralny obowiązek zadbać o te, które zostały, bo większość zabytkowych nagrobków zostało zniszczonych.

Pomniki znajdują się w dwóch grupach, część w Lapidarium i w alei Okólnej. Wynik prac prowadzonych przez konserwatorów już można podziwiać. Po prawej stronie w alei Okólnej, około 200 metrów na prawo od bramy głównej, stoi kilka pomników.

– Stały tam zawsze, ale to miejsce było tak zarośnięte, że nie było ich w ogóle widać – przypomina Maciej Słomiński. – Teraz są odsłonięte, a w przyszłym roku będzie w tym miejscu porządkowany teren.

Pośród kilku pomników stoi ten, który ma być największa ozdobą dzieła ratowania. To pomnik kobiety z dzieckiem, wykonany z białego wapienia o lekko różowym odcieniu. Figura może kojarzyć się z Matką Boską. Nie ma pewności, co przedstawia.


Figura kobiety z dzieckiem przy alei Okólnej dłuta Christiana Nuessleina jest już odrestaurowana. Obok niej stoi jeszcze kilka nagrobków
Stowarzyszenie planuje sukcesywnie ratować wszystkie nagrobki. Może być ich około dwustu. Niektórym wystarczy umycie i ustawienie ich na swoim miejscu.

Maciej Janiak, Głos Szczeciński, 21 IX 2007 r.

Fot.: Marcin Bielecki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.