Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Czterometrowy krzyż z muszlą jakubową stanie na szczycie katedralnej wieży. Na razie jest konserwowany.

W złoconej kuli pod krzyżem umieszczone zostaną m.in. nazwiska darczyńców, dekret erekcyjny wieży, a także współczesne gazety i monety.

Muszla św. Jakuba

Krzyż znajduje się w katedrze, na końcu głównej nawy. Waży ok. 300 kilogramów i mierzy 4 metry. Nie jest jeszcze w pełni gotowy, wkrótce czeka go jeszcze złocenie. Jest to tzw. krzyż jakubowy, w środku którego znajduje się muszla. Jest ona uznawana za atrybut św. Jakuba, który wodą z muszli chrzcił ludzi. Z muszli także pił i jadł. Św. Jakub jest patronem szczecińskiej katedry.


Fot.: A. Szkocki
Pod krzyżem umieszczona zostanie kula, także złocona. Przed jej montażem na iglicy, odbędzie się uroczystość, podczas której do kuli złożone zostaną m.in. dekret erekcyjny nowej wieży, nazwiska osób, które wsparły jej budowę, a także pamiątki współczesności – np. monety czy gazety.

Wieża jak nowa

Krzyż stanie na szczycie iglicy. Najpierw musi ona jednak na ziemi zostać obudowana blachą miedzianą. Obecnie trwa rozbieranie zwieńczenia „starej” wieży. Operacja wciągnięcia konstrukcji na wieżę będzie bardzo skomplikowana. Na miejsce sprowadzony zostanie ogromny dźwig, wspierany przez mniejsze.

Nie wiadomo, kiedy nowa iglica stanie na katedralnej wieży. Powinno się to udać do końca września. Cały czas trwa jednak wylewanie kolejnych warstw betonu, które wzmacniają wieżę. Oprócz nowej iglicy, wieża wzbogaci się bowiem o taras widokowy, a także windę, dowożącą do niego turystów.

Na montaż czekają też gotowe 65-głosowe organy. Do Szczecina trafią dopiero wtedy, gdy zakończą się prace budowlane przy podwyższaniu wieży.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 9 VIII 2007 r.