Opublikowane przez Busol w Wydarzenia.

Tak naprawdę w tym roku do końca nie wiedzieliśmy, czy jedziemy. Po pierwsze – wg niektórych źródeł nasza obecność tam mogłaby być niedobrze odebrana (ale to temat na zupełnie inna historię). Po drugie do końca nie wiedzieliśmy czy zdążymy z przygotowaniem prezentu…

Model

Pomysł przekazania czegoś dla Domu Szczecińskiego powstał dość dawno, a skonkretyzowany został przez Bachinstitut do postaci modelu. Dlaczego? Bo w Domu Szczecińskim stoją już modele: Wałów Chrobrego, Teatru Miejskiego czy Katedry. Wieży Quistorpa jeszcze nie było. Dodatkowo wydawało się nam, że model będzie czymś bardziej czytelnym, niż nasza galeria czy sam portal, bo nie ma co ukrywać, że większość przedwojennych mieszkańców Szczecina nie posługuje się komputerem i Internetem. Dzięki pomocy Quby skontaktowaliśmy się z panią Jagodą Hłobuczek, która w trzy dni przygotowała model Wieży Quistorpa wg oryginalnych planów. Oczywiście model musiał przejść autoryzację Bachinstitut.


Model Wieży Quistorpa przygotowany przez Jagodę Hłobuczek
Wyjazd

Delegacja sedina.pl w składzie Bachinstitut, piotr_now, Torney i admin korzystając z uroków nowej autostrady zjawiła się w Lubece w hotelu Mövenpick 4 VIII 2007 r. ok. godz. 13:00. Ten wyjazd na Dni Szczecińskie był odmienny od poprzednich. Tak naprawdę jechaliśmy tylko po to, aby wręczyć prezent. Podczas dwóch poprzednich wyjazdów natomiast mieliśmy swoje multimedialne stanowisko gdzie prezentowaliśmy nasze zdjęcia, filmy i przemiany. W tym roku postanowiliśmy nie narzucać się zbytnio, wręczyć prezent i wracać (wszak w Szczecinie trwały finały TTSR).

Spotkanie

Tradycyjnie Dni Szczecińskie zaczynają się konferencją i spotkaniem w Ratuszu. Potem wszyscy przenoszą się do hotelu Mövenpick gdzie spotkanie ma już mniej formalny charakter. Można coś zjeść, wypić, obejrzeć występy m.in. chóru Sedina, czy nabyć publikacje związane z przedwojennym Szczecinem. Tam tez umówiliśmy się z dr. Horstem Jeschke – przewodniczącym wspólnoty przedwojennych mieszkańców. Gdy czekaliśmy na niego spotkaliśmy wiele osób które pamiętały nas czy to ze spotkań w Szczecinie, czy z naszych poprzednich wizyt. Było to bardzo miłe, tym bardziej, że znają nasz „sedina.pl magazyn”. Wszyscy bardzo chwalili fakt umieszczenia niemieckiego streszczenia rocznika, które pojawiło się w numerze drugim..

Prezentacja

Kiedy pojawił się dr Jeschke dokonaliśmy „wewnętrznej” prezentacji modelu. Zarówno on, jak osoby towarzyszące, były pod wrażeniem naszego prezentu. Potem nastąpiło już publiczne i oficjalne przekazanie modelu i „sedina.pl magazyn” nr 2. Przy tej okazji w kilku słowach podziękowałem za udostępnienie materiałów m.in. do artykułu o budynkach szkół w przedwojennym Szczecinie.


Moment przekazania modelu
Kawa

Po oficjalnym przekazaniu zostaliśmy zaproszeni na kawę i ciasto w ogrodzie Domu Szczecińskiego. Naprawdę smakuje wyjątkowo – polecam. Przy kawie Bachinstitut jak zwykle zaskakiwał obecnych swoimi zbiorami. Ja odbyłem dzięki pomocy piotra_now rozmowę z p. Krause (członkiem zarządu Domu Szczecińskiego), która zaczęła się od słów „Co możemy zrobić, aby wyzbyć się wzajemnych uprzedzeń?”


Bachinstitut prezentuje materiały

Dr Horst Jeschke i admin
Niestety wszystko co dobre szybko kończy i o godzinie 17:00 opuściliśmy gościnne progi Domu Szczecińskiego. Oczywiście zostaliśmy zapewnieni, że jak tylko model zostanie umieszczony w Domu, to otrzymamy fotografie, czym się na pewno z szanownymi czytelnikami podzielimy.