Na jaką ulicę jedziemy?

Wydaje nam się, że warto byłoby uporządkować sprawy związane z nazewnictwem szczecińskich ulic. Do zabrania głosu w dyskusji skłoniła nas ostatnia sprawa propozycji nadania jednej z już istniejących ulic imienia Zbyszka Cybulskiego.

Nasze stanowisko w tej sprawie:
– wielu z nas mieszka przy ulicy jakiegoś człowieka bardziej lub mniej zasłużonego, lecz bliżej nam nieznanego, dlatego też wzorem innych miast proponujemy na początku i końcu ulicy umieścić tablicę informacyjną z krótkim biogramem.
– zaniechać zmian nazw ulic już obecnych w świadomości i tożsamości szczecinian.
– promować w szczególności w nazewnictwie ulic nawy wydarzeń lub nazwiska osób związanych z tym miastem; ma to oprócz aspektu uhonorowania tych osób zachowanie ich w pamięci i budowanie tożsamości, a także aspekt promocyjny – dobrym przykładem jest tu rondo ks. Gierosa czy też prof. Szyrockiego.
– budowanie szczególnie w oparciu o nowe osiedla zwartych kompleksów np. Osiedla Filmowców Polskich etc.
– tworzenia małej infrastruktury łączącej się z nazwami ulic – czy też innych znaków nawiązujących do nazwy danej ulicy – wydarzenia lub twórczości albo wydarzeń z życia danej osoby (malunków na domach, akcentu rzeźbiarskiego, znaku graficznego etc) – prowadzi to do integracji mieszkańców i budowania lokalnej tożsamości.

Dla wielu z nas nazwa ulicy to niby trywialna rzecz ale naprawdę to w dłuższej perspektywie ważne, gdzie się mieszka i jak się tam czujemy i jaką mam świadomość tego miejsca.

Andrzej Łazowski i Antoni Sobolewski
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.