Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość i Miasto Szczecin zapraszają na debatę „Poniemiecki, polski – czym dla nas jest Szczecin?”.

5 lipca 2007 r., godz. 12.00
sala sesyjna Rady Miasta, Urząd Miasta Szczecina, pl. Armii Krajowej 1.


Przyjechaliśmy z różnych stron, między innymi z zachodniego frontu, przymusowych robót, wsi z kresów wschodnich czy miasteczka poznańskiego . Z różnym bagażem doświadczeń, tradycji, tożsamości. Wypędzeni, wpuszczeni, w poszukiwaniu nowego miejsca zaczęliśmy oswajać ten „Dziki Zachód”. Przyjeżdżaliśmy do polskiego Szczecina w różnym czasie. Począwszy od roku 1945 do chwili obecnej. Sami czy też falami niemal w sposób zorganizowany. Zawsze zaczynamy swoje opowieści moja rodzina pochodzi z… Ale żyjemy tu w mieście, w którym o budynkach zwyczajowo się mówi poniemieckie.

Czy Szczecin stał się już naszym domem? Czy czujemy się szczecinianami? Czy osiągnęliśmy już masę krytyczną tworzenia nowych rzeczy w Szczecinie dzięki którym uznamy to miasto za nasze? Czy jesteśmy dumni naszego grodu? Czy potrafimy chwalić się nim i promować go poza naszą miedzą? Co potrzeba, abyśmy zaczęli mówić Jestem Szczecinianinem, aby wytworzyć lokalny patriotyzm – etos pracy na rzecz tego miasta. Czy będziemy trwać w zacietrzewieniu się do prowincjonalnej stolicy regionu czy też zbudujemy silną aglomerację o oddziaływaniu zarówno na Pomorze Zachodnie jak i Pomorze Przednie? Dziś te pytania stoją otworem podobnie jak i kwestia opuszczających nas młodych i ambitnych szczecinian. Na wiele z tych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji 5 lipca. Tego dnia w 1945 r. Szczecin ostatecznie został przejęty przez polską administrację. Debata odbędzie się w symbolicznym miejscu, w którym podejmuje się istotne decyzje dla naszego miasta.

Postaramy się również zobaczyć jak zmiany z ostatnich 16 lat wpłynęły na przemiany tego miasta i jego mieszkańców. Na koniec nasuwa się podstawowe pytanie: czy to jest już nasza własna mała ojczyzna?

Andrzej Łazowski

Prowadzenie debaty:

Antoni Sobolewski – wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość

Zaproszeni goście:

Artur Daniel Liskowacki – zajmuje się od lat historią Pomorza i niemiecką przeszłością Szczecina w kontekście historii polsko-niemieckiej, poeta, prozaik, autor utworów dla dzieci, eseista, krytyk teatralny, od 1990 w „Kurierze Szczecińskim” (kierownik działu kulturalnego), współpracuje z miesięcznikiem „Teatr”, dwumiesięcznikiem „Pogranicza” oraz z „Twórczością”, prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy (1996–1999), laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina (2001).

Wojciech Lizak – prawnik, historyk sztuki, antykwariusz, właściciel domu aukcyjnego, mieszka w Szczecinie, publikował m.in. w: „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Res Publice”, „Dialogu”, „Przeglądzie Politycznym”.

Maria Łopuch – historyk sztuki, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie, autorka prac naukowych i popularyzatorskich z zakresu historii sztuki i konserwatorstwa, współautorka programów radiowych i telewizyjnych dotyczących sztuki europejskiej i pomorskiej, prowadzi wykłady o sztuce europejskiej i polskiej z cyklu „Akademia Muzealna” .

prof. Jan M. Piskorski – historyk, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, do niedawna przewodniczący Rady Fundacji Praw Człowieka „Humanity in Action, Polska”, od niedawna ponownie szczecinianin.

Bartłomiej Sochański – adwokat, działacz samorządowy i polityczny, radny Rady Miasta (1990–1994 i 1998–2002), pierwszy w powojennej historii prezydent miasta urodzony w Szczecinie (1994–1998), od 2001 konsul honorowy Niemiec.

Timm Stütz – z wykształcenia ekonomista i inżynier, pracuje w wolnym zawodzie fotografika, publicysty i tłumacza (od 1986), prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego (1990–1992, 1996–1998 i 2000–2003).