Opublikowane przez Busol w Ciekawostki.

Rok temu ruszył portal internetowy www.prawobrzeże.org. Przez ten czas odwiedziło go niemal pół miliona osób.

Stronę tworzy kilkoro mieszkańców Prawobrzeża, ale pomagają im dziesiątki innych. Każdy może mieć swój udział w budowaniu www.prawobrzeże.org wysyłając stare pocztówki, zdjęcia, ciekawostki.

– Początkowo miłośnicy Prawobrzeża prowadzili swoją galerię na portalu Sediny – wspomina Tomasz Fit, administrator portalu www.prawobrzeże.org oraz jeden z jego założycieli. – Później odłączyliśmy się. Stworzyliśmy ten portal dla ludzi i jesteśmy zadowoleni, że cieszy się coraz większą popularnością.


Miłośnicy Prawobrzeża, którzy prowadzą portal. Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Marciszewska, Tomasz Fit, Paweł Ruczko, Sławomir Żmijewski i Ryszard Wojniusz
Z dnia na dzień portal jest coraz bardziej znany wśród mieszkańców. Odwiedza go mnóstwo osób. Można na nim wyrazić swoją opinię i sprawdzić historię miejsc ze swojej okolicy.

Dzisiaj www.prawobrzeże.org ma 139 stałych użytkowników-współpracowników. Zarządcy nie liczą osób, które logują się na stronie, ale nie uczestniczą w jej działalności. Aby przejrzeć najciekawsze informacje, nie wystarczy jednak wejść na stronę. Trzeba się zalogować i podać hasło. Wtedy uzyskuje się dostęp do ciekawych, starych, zeskanowanych zdjęć. Pod hasłami opublikowane są również fakty historyczne, o których słyszało niewielu mieszkańców.

Administratorzy nie chcą zarabiać na prowadzeniu tej strony. Wynagrodzeniem są nowe informacje, które do nich docierają.

– W większości spraw korzystam z widokówek, które ktoś mi przekazał. Ludzie dają je nieodpłatnie – mówi Fit.

Już wkrótce ukaże się pierwsza książka, przygotowana przez portal z prawej części miasta. Zatytułowana będzie „Prawobrzeże wczoraj i dziś”. Wydrukowana będzie w tysiącu egzemplarzy. Będzie w niej 80 zeskanowanych starych iwspółczesnych zdjęć z opisami miejsc. Premiera planowana jest na wrzesień.

Andrzej Kus, Moje Miasto, 15 VI 2007 r.