Opublikowane przez sedina w Pomniki.

Po latach obietnic wreszcie powstało szczecińskie lapidarium. Wkrótce odbędzie tu symboliczny pochówek rodziny Hakenów.

Trafiły tu poniemieckie nagrobki, które do tej pory rozrzucone były po całym Cmentarzu Centralnym, a także po innych szczecińskich nekropoliach.

Lapidarium powstało w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się Gaj Urnowy. Zagospodarowano na ten cel zarówno wzgórze, jak i prowadzące do niego alejki. Pojawiła się też fontanna oraz drewniany mostek. Swoje miejsce znalazło tu ponad 160 nagrobnych płyt pochodzących z poniemieckich grobów.

Większość nagrobków rozrzucona była po Cmentarzu Centralnym. Wiele z nich znajdowało się w różnych dzielnicach Szczecina. Przez lata miasto nie mogło znaleźć dla nich godnego miejsca. Co gorsza, wykorzystywane były np. do budowy schodów, murków, chodników.

Sporo nagrobków na teren cmentarza przywieźli sami szczecinianie. Wiele osób na własną rękę organizowało transport i składowało płyty na polanie obok wiatraka. Było to tymczasowe miejsce, gdzie zwożono nagrobki przed przygotowaniem lapidarium.

Przenieśli Hakena

Na teren lapidarium trafił też nagrobek przedwojennego nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena i jego żony Johanny.

– Brakuje jeszcze tylko odnowionych popiersi małżonków. Zostaną one zamontowane w najbliższych dniach – informuje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych, który administruje cmentarzami. – Samo przeniesienie nagrobka było bardzo trudną operacją.

Rzadko zdarza się, żeby nagrobki były przenoszone w inne miejsce. Zdecydowano się na to, ponieważ dojście do grobu Hakena było utrudnione przez inne nagrobki, a także zarośla. Symboliczne, ponowne pochowanie Hakenów, odbędzie się 11 maja, w dniu uroczystego otwarcia lapidarium. Towarzyszył mu będzie obrządek ewangelicko-augsburski.

Swój przyjazd na uroczystość licznie zapowiedzieli przedwojenni mieszkańcy Szczecina. To dzięki ich finansowemu wsparciu możliwa była rekonstrukcja popiersi Hermana i Johanny Hakenów.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 25 IV 2007 r.