Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

W dwusetną rocznicę urodzin najwybitniejszego pejzażysty szczecińskiego Augusta Ludwiga Mosta Muzeum Narodowe otworzyło wystawę prac tego nieocenionego dokumentalisty XIX-wiecznego Szczecina i Pomorza.

W świeżo wyremontowanych salach Oddziału Sztuki Dawnej muzeum zgromadzono nie tylko obrazy olejne, grafiki, rysunki – a na nich widoki Szczecina i Pomorza, sceny rodzajowe, pejzaże i portrety – ale też notatki i listy artysty.

– Ukazywał miasto w przeciągu kilku dziesięcioleci, dzięki niemu możemy obserwować, jak się rozbudowywało – mówi dr Ewa Gwiazdowska z Muzeum Narodowego, wybitna znawczyni życia i twórczości malarza. – Najchętniej uwieczniał Szczecin od strony Odry w kierunku na Stare Miasto, gdzie było najbardziej reprezentacyjne nabrzeże, ciągle zachodziły zmiany.

Dzięki niemu możemy powrócić nie tylko do dawnego wyglądu Szczecina, ale i wnętrz. Wśród nich np. „Widok zamku szczecińskiego od strony północnej”, ale też wnętrze kościoła zamkowego.

Podejmował liczne wędrówki w okolice Szczecina i na wybrzeże Bałtyku. Szkicował pejzaże, obrazy życia i obyczajów XIX w., napotkanych ludzi (był pierwszym dokumentalistą stroju pyrzyczanki).

Na wystawie jest kilkanaście jego obrazów, w tym najbardziej znane, jak „Widok Szczecina od strony Łasztowni”, „Handlarze ryb”, „Gospoda wiejska z warsztatem kołodzieja”.

Niestety dzieła Mosta są dziś bardzo rozproszone. Te prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie oraz z muzeów narodowych Poznania i Wrocławia, ze szczecińskiego Archiwum Państwowego. Za miesiąc ma się ukazać katalog do wystawy, który będzie reprodukował więcej prac, m.in. z Berlina, Norymbergi, Drezna, Brunszwiku, Rygi.

Szczecinianin Most w latach 1829-1830 studiował w berlińskiej Kunstakademie. Do Szczecina powrócił w 1834 r. i do końca życia uczył rysunku w Gimnazjum Mariackim, wykształcił wielu adeptów sztuki. Wystawiał w Szczecinie, ale i Berlinie.

– Miał wielki talent i gdyby pozostał w Berlinie, mógłby zrobić międzynarodową karierę – stwierdza Ewa Gwiazdowska. – Ale był też wielkim lokalnym patriotą, który chciał działać na rzecz swojego miasta.

W sobotnim wernisażu uczestniczył prapraprawnuk malarza, Ludwig Most.

Wystawa „August Ludwig Most (1807-1883) – pomorski artysta epoki biedermeieru” w Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej 27 będzie czynna do 27 maja. Bilety 6 zł (normalne) i 3 zł (ulgowe). W czwartki wstęp bezpłatny. Od 8 listopada wystawę będzie można zwiedzać w Greifswaldzie.

Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza, 11 III 2007 r.