Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

W alei fontann trwa likwidacja dwóch klombów znajdujących się między fontannami. We wtorek pracownicy Zakładu Usług Komunalnych usunęli już większość pierwszego klombu i rozpoczęli rozbiórkę drugiego.

Na powstałych po usunięciu klombów placach staną cztery nowe pawilony gastronomiczne, zaprojektowane przez Pracownię Projektową Akcent. Koncepcja tej pracowni w 2004 r. wygrała konkurs na projekt alei fontann. Jej realizacja miała kosztować ponad 2 mln zł, jednak miasto nie dostało pieniędzy z funduszy unijnych i przeprowadzi remont w minimalnym zakresie. Zakłada on m.in. poszerzenie chodników i budowę ścieżki rowerowej.

– Remont nawierzchni ma kosztować ok. 350 tys. zł. W myśl podpisanego w zeszłym tygodniu porozumienia za budowę pawilonów zapłacą sami inwestorzy. Dodatkowo dołożą jeszcze jedną trzecią kosztów remontu, czyli prawie 150 tys. zł – wyjaśnia Jan Łukaszewski, architekt miasta. – Pawilony mają być gotowe do 15 lipca. Później przez dwa tygodnie powinni uzyskać pozwolenia na użytkowanie, żeby w czasie regat mogli już działać tam legalnie.

Nowe pawilony mają być przystosowane do prowadzenia w ich części całorocznej działalności.

Andrzej Kulej, Gazeta Wyborcza, 6 III 2007 r.