Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Do końca czerwca będzie ukończony remont elewacji. Dalsze plany to m.in. modernizacja tarasów widokowych, wymiana okien i dachów.

Prace na tarasach rozpoczną się po zasileniu Zamku funduszami. Aplikacja do unijnych środków została już złożona i czeka na rozpatrzenie. Urządzenie ogrodów na dziedzińcach Zamku ma kosztować ok. 1,5 mln zł.


– Prace na tarasach rozpoczną się od północnej strony, później zajmiemy się tarasem wschodnim i północnym – mówił Konrad Szulc, wicedyrektor Zamku Książąt Pomorskich na poniedziałkowej konferencji prasowej. – Miasto obiecało nam, że do regat ukończy przycinkę i uporządkuje skarpę.

Zgodnie z planami na 4,5 tys. m kw., które teraz są wyłożone kamiennymi płytami i asfaltem (od strony Trasy Zamkowej, Odry i ul. Kuśnierskiej) znajdą się żywopłoty, klomby z krzewami, drzewami, bylinami i roślinami sezonowymi. Alejki spacerowe mają być wyłożone jasnoszarymi płytami granitowymi i kostką granitową w takim samym kolorze. Murek oporowy ma być wyłożony piaskowcem. W ogrodzie znajdą się też ławki z piaskowca i rzeźby na piaskowcowych postumentach.

W tym roku Zamek czeka również m.in. wymiana bruku na dużym dziedzińcu i budowa składanego dachu nad widownią.

– Mamy na to ponad 2,6 mln zł – zapewniał Eugeniusz Kus, dyrektor Zamku.

Ponadto planowana jest wymiana okien, na którą potrzeba 860 tys. euro i wymiana dachów na wieżach i skrzydle wschodnim szacowana na 800 tys. euro.

– Mamy już przygotowane dokumenty do wniosków o pieniądze, ale musimy czekać, aż będzie można je składać do odpowiednich funduszy – wyjaśnia Kus. – Na inne projekty, które chcemy zrealizować do 2010 r. – m.in. unowocześnienie sali Bogusława – potrzebujemy kolejne 3-4 mln zł.

Dyrektor zapowiedział również kulturalne plany Zamku.

– Już 11 marca rozpoczną się X Wiosenne Koncerty Gitarowe. W kwietniu będziemy mieli Dni Podhala. W czerwcu Dni Kultury Ukraińskiej, a lipcu warsztaty symfoniczne – zapowiada Eugeniusz Kus. – Rocznie z zamkowych propozycji kulturalnych korzysta ponad 135 tys. ludzi.

Andrzej Kulej, Gazeta Wyborcza, 5 III 2007 r.