Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

– Ten „łuk” może być symbolem historycznej jedności tego miasta – mówił marszałek Sejmu RP Marek Jurek o przekazanej Szczecinowi rzeźbie Bernharda Heiligera „Wielki łuk”.

Oficjalne przekazanie dzieła niemieckiego artysty, który urodził się w Szczecinie, w depozyt Muzeum Narodowemu odbyło się w sobotę

Metalowy „Wielki łuk”, dzieło jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX w., rozpościera się dziś przed siedzibą Muzeum Historii Miasta (Stary Ratusz) przy ul. Mściwoja. Mierząca 9 m długości i 3 m wysokości rzeźba z 1991 r. przyjechała do Szczecina z Goslar pod Hanowerem. Rzeźbę przekazała w co najmniej pięcioletni depozyt Fundacja im. Bernharda Heiligera.

– Od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by przekazać jakiś widoczny znak artysty w przestrzeni jego rodzinnego miasta – mówi Sabine Heiliger, żona artysty i przewodnicząca fundacji. I jeszcze dodała, że to też prezent dla Bogdany Kozińskiej, kierownik Muzeum Historii Miasta, bez której wysiłków nie byłoby tego całego „zamieszania”.

Bernhard Heiliger urodził się w Szczecinie w 1915 r., jako czwarte dziecko w rodzinie kupca Hermanna Heiligera, mieszkającego na parterze okazałej kamienicy przy dzisiejszej ul. Swarożyca 11. W latach 1933 – 36 uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych przy pl. Kilińskiego. W 1938 r. rozpoczyna studia artystyczne w Berlinie. Po wojnie niemal 40 lat był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuk w Berlinie. Do Szczecina już nigdy nie wraca. Umiera w 1995 r. Trzy lata później Muzeum Narodowe w Szczecinie organizuje wystawę jego kameralnych rzeźb i rysunków.

Dzieła Bernharda Heiligera znajdują się w zbiorach na całym świecie, zdobią liczne place wielu miast. Najsłynniejszy „Kosmos 70”, potężna i dynamiczna, a jednocześnie ulotna rzeźba przestrzenna, przez wiele lat wisząca w holu parlamentu niemieckiego, odczytywana była jako symbol wolności i demokratycznej świadomości.

Odsłonięcie „Wielkiego łuku” w Szczecinie swoją obecnością uhonorowali przewodniczący Parlamentu Niemieckiego dr Norbert Lammert i marszałek Sejmu RP Marek Jurek.

– Ten „łuk” jest jak wielki most łączący Berlin ze Szczecinem, ale też oba nasze państwa – stwierdził Norbert Lammert. – Ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt symboliczny. To co spaja społeczeństwa, to jest kultura, nie polityka. Jeśli więź kulturalna między krajami jest ścisła, to wydarzenia polityczne nie będą w stanie rozdzielić społeczeństw i państw.

W gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego została otwarta wystawa fotografii wielkoformatowych rzeźb Heiligera. Można ją zwiedzać do 13 maja.

Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza, 4 III 2007 r.

Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG