Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Ten przy ul. Mickiewicza zamieni się w parking na 40 samochodów. Ten przy pl. Kościuszki ZUK chce przerobić na fontannę. A architekt miasta po wakacjach ogłosi konkurs na zagospodarowanie basenów przeciwpożarowych.

Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski za 700 tys. zł przerobi basen przeciwpożarowy przy ul. Mickiewicza (przy budynku Powiatowego Urzędu Pracy). Zostanie on przykryty płytą żelbetową i powstanie tam parking dla ok. 40 samochodów. Basen nie utraci swej funkcji – straż pożarna będzie mogła czerpać wodę z umieszczonych w niecce dwóch zbiorników o łącznej pojemności 120 m sześc.

– Plac budowy został już przekazany wykonawcy, zakończenie robót planowane jest na koniec pierwszej połowy roku – informuje Bogna Bartkiewicz, p.o. rzecznika Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Zmiany na pl. Kościuszki

Do przerobienia na fontannę basenu ppoż. na pl. Kościuszki przymierza się Zakład Usług Komunalnych. Za ok. 3,5 mln zł planowana jest rewitalizacja skweru. Poza utworzeniem fontanny zakłada się m.in. budowę alejek i placu zabaw, oświetlenie terenu, postawienie ławek.

– Fontanna zostanie utworzona nad istniejącym basenem. Będzie oddzielona siatką zabezpieczającą od zbiornika, który będzie miał taką samą jak obecnie objętość – wyjaśnia Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy ZUK.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy inwestycja będzie zrealizowana.

– Koszt jest dość spory, ale w budżecie nie ma zagwarantowanych na ten cel pieniędzy. Będziemy starać się o pozyskanie ich ze źródeł zewnętrznych – zapowiada Gabriela Wiatr.

Pojawił się też pomysł budowy na terenie skweru małej kawiarni. Miałaby ona być nadbudowana nad istniejącym tam szaletem miejskim.

Konkurs na baseny

Architekt miasta ma już przygotowany konkurs architektoniczny na zagospodarowanie basenów.

– Obecnie trwa konkurs na filharmonię, a niebawem będzie ogłoszony konkurs fundacji Animatica na zagospodarowanie kwartałów śródmiejskich. Dlatego żeby zyskać zainteresowanie, nowy konkurs ogłosimy dopiero po wakacjach – zapowiada Jan Łukaszewski, architekt miasta.

Konkurs ma być skierowany do młodych architektów, studentów architektury i wydziału kształtowania krajobrazu. Będą oni musieli opracować koncepcję zagospodarowania jednego z 10 położonych w centrum miasta basenów ppoż. przy zachowaniu pojemności zbiorników z wodą.

– Niestety na realizację projektów na razie nie ma pieniędzy. Będę prowadził rozmowy z ZUK i prezydentem. Może uda się znaleźć pieniądze na przebudowę przynajmniej jednego rocznie – przewiduje Łukaszewski. – W optymistycznym wariancie pierwszy miałby być zrobiony w 2008 r.

Zamieńmy baseny ppoż. na fontanny!

„Gazeta Wyborcza” w kwietniu ubiegłego roku zainaugurowała dyskusję pod takim hasłem. Namawialiśmy urzędników, mieszkańców oraz instytucje, żeby cuchnące militarystyczne zbiorniki (jest ich w Szczecinie ok. 50) zmienić w urokliwe oczka wodne.

Andrzej Kulej, Gazeta Wyborcza, 1 III 2007 r.