Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Narodziny III Rzeczypospolitej. Książka o tym, jak Andrzej Milczanowski przebrał się w fufajkę dokera, o schyłku komitetu wojewódzkiego PZPR, alternatywnych ruchach młodzieżowych i ostatnich operacjach szczecińskiej bezpieki.

Książka „Narodziny III Rzeczypospolitej. Pomorze Zachodnie w latach 1988-1990” to wspólne dzieło Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego, Archiwum Państwowego w Szczecinie, Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Pamięci Narodowej.

– W obecnej sytuacji „Narodziny III Rzeczypospolitej” to spis podejrzanych i świadków – żartował Marek Tałasiewicz, były wojewoda szczeciński, jeden z uczestników wczorajszej promocji zorganizowanej w Archiwum Państwowym.

Na pierwszą część książki składają się artykuły napisane m.in. przez historyków IPN i uczestników przemian politycznych na Pomorzu Zachodnim. I tak Eryk Krasucki (IPN) analizuje działalność alternatywnych ruchów młodzieżowych schyłku PRL, takich jak Federacja Młodzieży Walczącej, Ruch Społeczeństwa Alternatywnego czy Ruch „Wolność i Pokój”. Michał Paziewski z uniwersytetu pisze o szczecińskich pismach podziemnych. A Milczanowski w artykule „Siły sprawcze Okrągłego Stołu na Pomorzu Zachodnim” wspomina m.in. słynny strajk w porcie w sierpniu 1988 r.: „Gdy tam przybyłem [pod wiadukt kolejowy – przyp. az], czekał już na mnie ciągnik portowy. Od jednego z portowców wziąłem przepustkę, czapkę i bluzę. Stanąłem za kierownicą ciągnika i wjechaliśmy na Łasztownię”.

Druga część książki to zapis dwóch dyskusji, jakie odbyły się na przełomie 2005 i 2006 r. z udziałem głównych uczestników szczecińskich przemian.

Książkę będzie można kupić w Książnicy Pomorskiej i Księgarni Akademickiej.

„Narodziny III Rzeczypospolitej. Pomorze Zachodnie w latach 1988-1990”, Wydawnictwo „Dokument” – Oficyna Archiwum Państwowego. Szczecin 2006.

Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, 19 I 2007 r.