Opublikowane przez Bartosz w Szczecinianie.

Eugen Dekkert urodził się 21 VIII 1865 r. w szczecińskiej rodzinie kupieckiej. Uczęszczał do Gimnazjum Fundacji Mariackiej, gdzie jego pierwszym nauczycielem rysunku był słynny malarz Ludwig Most. Po odbyciu krótkich studiów w monachijskiej ASP pod kierunkiem Theodora Hummela, przeniósł się w 1899 r. do Glasgow, gdzie kształcił się dalej w School of Arts, a następnie do St. Monance. Pierwsze sukcesy i uznanie zdobył dzięki stworzonym tutaj szkockim scenom morskim, co zapewniło mu też posadę w swojej akademii w Glasgow. Jego podróże studyjne prowadziły do Włoch, Holandii i Francji. W 1901 r. bawarski książę regent Luitpold przyznał mu złoty medal za działalność artystyczną.

W międzyczasie Dekkert przystąpił do „Monachijskiej Secesji” (monachijskie stowarzyszenie malarzy „Münchner Sezession”). Poza Szkocją malarstwo krajobrazowe wystawiał na wszystkich większych niemieckich wystawach sztuki w Monachium, Berlinie i Dreźnie oraz na 5 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. W 1914 r. przeprowadził się do bawarskiego Dießen a. Ammersee, a od 1937 r. mieszkał w Garmisch-Partenkirchen. Szczecin nie zapomniał o Dekkercie. W Muzeum Miejskim udostępniono mu atelier, w którym co roku pracował.

W 1955 r. Haus der Kunst w Monachium i miasto Garmisch-Partenkirchen zorganizowały wystawy z okazji 90 rocznicy urodzin malarza. Dekkert zmarł w Ga-Pa 19 I 1956 r.