Powstanie książka o szczecińskim Grudniu ’70

Zdjęcia, dokumenty – szczeciński IPN za naszym pośrednictwem apeluje do szczecinian o pomoc w wydaniu albumu o Grudniu 1970 w Szczecinie.

– Chcemy pokazać wydarzenia Grudnia z dwóch perspektyw: jak widziała to władza, a jak zwykli ludzie – mówi Małgorzata Machałek, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie.

Punkt widzenia „władzy” oparty zostanie na fotografiach wykonywanych przez funkcjonariuszy SB i ich współpracowników. IPN w Szczecinie ma około 300 takich ilustracji przedstawiających uliczne demonstracje. Fotografie miały służyć identyfikacji „figurantów” i „osobników”, jak nazywała fotografowanych szczecinian SB. IPN ma też już kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez zwykłych mieszkańców Szczecina. Najmłodszą autorką jest kilkunastoletnia wówczas dziewczynka.

– Wyszła na ulicę ze swoim „komunijnym” aparatem i po prostu fotografowała to, co widziała, zanim do domu nie zabrali jej przerażeni rodzice – mówi Małgorzata Machałek.

Około 80 proc. zdjęć nie było jeszcze do tej pory publikowanych. Oprócz nich będą też kopie ciekawszych dokumentów, np. mapa wojskowa, przedstawiająca rozlokowanie jednostek w mieście w grudniu 1970.

Album zostanie opatrzony wstępem przygotowanym przez prof. Jerzego Eislera i Michała Paziewskiego.

Nie wiadomo jeszcze, ile ilustracji znajdzie się w publikacji. Wiadomo jednak, że będzie ona liczyła 200 stron. Niestety książka nie będzie tania. Według wstępnych szacunków w księgarni będzie kosztować około 70 zł. I to mimo że sporą część kosztów i pracy bierze na siebie IPN. Publikacja planowana jest na jesień 2007, tuż przed 37. rocznicą tragicznych wydarzeń.

Album wydany zostanie w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Jeżeli będzie cieszyć się powodzeniem, nakład zostanie zwiększony. Na pewno będzie można go nabyć także poza Szczecinem.

IPN nie wyklucza kolejnych publikacji o historycznych wydarzeniach w powojennych dziejach miasta.

– Na pewno zasługują na to szczecińskiej wydarzenia Sierpnia ’80 i ’88 – mówi Małgorzata Machałek. – Tym bardziej że w tym przypadku znacznie łatwiej dotrzeć jest do ilustracji.

IPN bardzo liczy na pomoc szczecinian, którzy mogą posiadać interesujące fotografie z Grudnia ’70. Chodzi o ich czasowe udostępnienie i zgodę na skopiowanie w przypadku decyzji o publikacji. Z IPN można skontaktować się w tej sprawie telefonicznie w dni powszednie pod numerem telefonu 0-91 484 99 18 od godz. 8.15 do 16.15 lub listownie pod adresem: Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Szczecinie, ul. Janickiego 30, 71-270 Szczecin. Można też nawiązać kontakt mailowy poprzez Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl, pisząc na adres redakcja@sedina.pl.

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza, 28 XII 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Powstanie książka o szczecińskim Grudniu ’70

  1. Pingback: sedina.pl » Blog Archive » Zdeformowana recenzja. W odpowiedzi dr. Michałowi Paziewskiemu

Możliwość komentowania jest wyłączona.