Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Już za tydzień będzie można spacerować po odnowionym ogrodzie różanym w parku Kasprowicza.

ZUK kończy prace przy odrestaurowaniu zabytkowego ogrodu. Gotowy jest już plac zabaw, alejki spacerowe, schody, murki, pergola i oświetlenie terenu. Zasadzono już prawie wszystkie z 99 gatunków róż. – Kilka będzie dosadzanych wiosną – zastrzega kierowniczka działu zieleni w Zakładzie Usług Komunalnych Małgorzata Drzewiecka. – Tak doradzili nam pracownicy Akademii Rolniczej, bo są to gatunki najbardziej narażone na przemarznięcie.

Najwięcej kłopotów sprawiło wykonawcom robót odrestaurowanie zabytkowej ptasiej fontanny. Według pierwotnego projektu miała zostać ona wykończona zabytkową, klinkierową cegłą, której resztki pozostały na Różance. – Kiedy cegły zostały wyjęte, okazało się, że są tak zmurszałe, że nie nadają się do ponownego wykorzystania – mówi Małgorzata Drzewiecka. – Trzeba było przygotować nowy projekt.

Fontanna ma zostać wykończona czerwonym marmurem, który zostanie sprowadzony z Chin.

– Niecka fontanny jest już gotowa, ale z powodu oczekiwania na budulec całość zostanie oddana dopiero wiosną – mówi kierowniczka działu zieleni.

Zapewnia, że najdalej za tydzień Różanka będzie otwarta dla spacerujących. Na razie droga do niej jest rozjeżdżona ciężkim sprzętem.

Historia Różanki

Dwuhektarowy ogród różany powstał w parku Kasprowicza w 1928 r., dla uczczenia odbywającej się w Szczecinie wystawy ogrodniczej. Wojnę przetrwał w nienaruszonym stanie, ale od jej zakończenia zaczął popadać w ruinę. Jeszcze w latach 70. rosło tu kilkadziesiąt gatunków róż, działała fontanna, kawiarenka, był staw i wytyczone alejki. Przez lata było to ulubione miejsce spacerów szczecinian. W 1983 r. teren w wieczystą dzierżawę dostała kuria szczecińsko-kamieńska.

Rekonstrukcja Różanki stała się możliwa, bo we wrześniu 2005 r. teren wrócił do miasta. Kościół zrzekł się go w zamian za nieruchomości po byłym domu dziecka przy ul. Arkońskiej. Koncepcję odbudowy ogrodu opracowało Studio Architektury Krajobrazu M. Haas-Nogal. ZUK wydał na renowację 2 mln zł.

Marcin Górka, Gazeta Wyborcza, 13 XII 2006 r.