Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Wystawa niepublikowanych zdjęć w Książnicy, spotkanie ludzi z dwóch stron barykady w klubie Alter Ego – to niektóre z imprez planowanych z okazji 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Szczecinie.

Niekonwencjonalne spotkanie poświęcone stanowi wojennemu na Pomorzu Zachodnim organizują 12 grudnia br. Klub Sztuki Niepopularnej „Alter Ego” i IPN. Bohaterami wieczoru będą członkowie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność”, który koordynował akcję protestacyjną na Pomorzu Zachodnim po 13 grudnia 1981 r. Udział w spotkaniu potwierdzili już m.in. Andrzej Milczanowski, Mieczysław Ustasiak, którzy kierowali strajkiem, a także Marek Adamkiewicz – nieformalny przewodniczący studenckiego komitetu strajkowego, a po latach lider Ruchu „Wolność i Pokój”.

Organizatorzy zaprosili też osoby stojące wtedy po stronie władzy, np. I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Szczecinie Stanisława Miśkiewicza (ale ten wciąż waha się, czy przyjść). Wśród niektórych dawnych działaczy „S” pojawiły się głosy, że tego rodzaju „bratanie się” jest niestosowne.

– To jakieś nieporozumienie – mówi Bartosz Sawicki z Alter Ego., w latach 80. uczestnik Ruchu „WiP”. – Chcieliśmy tylko, aby podczas tego wieczoru „druga strona”, czyli dawna władza, mogła przedstawić swój punkt widzenia.

Swój udział w wieczorze potwierdził Jan Stopyra, w 1981 r. prezydent Szczecina, obecnie radny z klubu Lewica i Demokraci. Do Alter Ego wybiera się poseł SLD Jacek Piechota, który w latach 80. był działaczem młodzieżowym z legitymacją PZPR w kieszeni. Zastrzegł jednak, że nie chce być utożsamiany z obozem ówczesnej władzy.

Moderatorami spotkania będą Kazimierz Wóycicki, dyrektor IPN w Szczecinie, oraz Bartosz Sawicki z Alter Ego. Próbę opisania oblicza Szczecina i regionu przed i po wprowadzeniu stanu wojennego podejmie dr Zdzisław Matusewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas spotkania prezentowane będą archiwalne filmy i nagrania z okresu stanu wojennego, m.in. dźwiękowy zapis pacyfikacji strajku w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Wstęp wolny, początek o 19:00.

13 grudnia o godz. 13 w Książnicy Pomorskiej otwarta zostanie wystawa na temat stanu wojennego w Szczecinie, zorganizowana przez IPN i „Solidarność”.

TVP 3 nada trzy programy o stanie wojennym. – M.in. reportaż o aresztowanych po północy działaczach „S”, a także program o roli, jaką odegrali wtedy szczecińscy dziennikarze oficjalnej prasy i telewizji – mówi Piotr Lichota, dyrektor szczecińskiej TVP.

Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, 6 XII 2006 r.