O Piłsudskim raz jeszcze

Wszedłem na portal sedina.pl i trafiłem na miłą informację o popiersiu Józefa Piłsudskiego na pl. Sprzymierzonych. Po przeczytaniu tekstu postanowiłem uzupełnić go o parę informacji. Popiersie nie jest wzorowane na popiersiu wykonanym przed wojną przez prof. Konstantego Laszczkę, lecz na jednym zdjęciu jego rzeźby, które było zamieszczone w albumie „Idea i czyn Józefa Piłsudskiego” wydanym w 1934 roku na stronie 125.

Głowa wykonana przeze mnie ma wyraźne cechy mojej interpretacji.

W prace przy pomniku zaangażowanych było kilka osób (rysunki techniczne i konstrukcję opracowała moja córka arch. Małgorzata Ronin-Walknowska) i trzy firmy. Towarzystwu Pamięci Józefa Piłsudskiego nie zabrakło 30.000 zł, bo nie były potrzebne. Wszystko było robione społecznie i bez pieniędzy. Pomnik odsłonięto w dniu 19 marca 2000 roku ponieważ jest to dzień imienin Marszałka, a tak się składa, że również moich.

Pan Janusz Zakrzeński (mój przyjaciel) nie występował w mundurze legionowym, lecz w swoim własnym ubraniu. Z okazji odsłonięcia popiersia wydałem plakietkę okolicznościową, która była rozdawana na uroczystości.

Kończąc, byłoby mi przyjemnie gdyby odwiedzający Portal Miłośników Dawnego Szczecina dowiedzieli się, że popiersie Marszałka Piłsudskiego było wykonane przeze mnie z potrzeby serca i bez pieniędzy. Jest to prezent dla mieszkańców Szczecina.

Z wyrazami sympatii

Bohdan Ronin-Walknowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.