Gdzie stanie nowa Filharmonia?

Ponad 100 architektów i zespołów projektowych z Polski i zagranicy chce wziąć udział w konkursie na projekt nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej na placu przy ul. Małopolskiej, po dawnym Konzerthausie.

Konkurs SARP ogłosił w październiku. Po warunki zgłosiły się pracownie z Polski, Niemiec, Danii, Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Anglii, Francji i USA – poinformowała nas Ewa Nosek, prezes szczecińskiego oddziału SARP, sekretarz organizacyjny konkursu. Termin rozstrzygnięcia 20 czerwca 2007 r. Gmach filharmonii ma mieć ponad 11 tys. m kw., dwie sale koncertowe (większą na 900 miejsc, mniejszą na 200).


Tymczasem nowy prezydent Piotr Krzystek w wywiadzie dla „Gazety” stwierdził, że należałoby wrócić do dyskusji na temat lokalizacji nowej filharmonii i że powinna ona stanąć na Łasztowni. – Będziemy przekonywać prezydenta, by zmienił zdanie – mówi Jadwiga Igiel-Sak, szefowa Społecznego Komitetu na rzecz Budowy Filharmonii Szczecińskiej.

Także architekt miasta Jan Łukaszewski uważa, że Łasztownia to zbyt odległa perspektywa, więc lepiej zbudować ją przy Małopolskiej.

Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza, 7 XII 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura i Urbanistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.