Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Członkowie Grupy Roboczej, która w grudniu 1981 r. kierowała w Szczecinie protestami przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, oraz ci, którzy stali wtedy po stronie władzy, spotkają się w klubie Alter Ego.

Niekonwencjonalne spotkanie poświęcone stanowi wojennemu na Pomorzu Zachodnim w przededniu 25. rocznicy jego wprowadzenia organizuje Klub Sztuki Niepopularnej „Alter Ego” i szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. Bohaterami wieczoru będą członkowie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ „Solidarność” i powołanej przy nim tzw. grupy roboczej, która koordynowała akcję protestacyjną na Pomorzu Zachodnim po 13 grudnia 1981 r. Udział w spotkaniu potwierdzili już m.in. Andrzej Milczanowski, Mieczysław Ustasiak, którzy kierowali strajkiem, a także Marek Adamkiewicz – nieformalny przewodniczący studenckiego komitetu strajkowego, a po latach lider Ruchu „Wolność i Pokój”. Organizatorzy zaprosili też do wzięcia udziału w spotkaniu osoby stojące wtedy po stronie władzy, aparatu represji, wojska i milicji.

Moderatorami spotkania będą Kazimierz Wóycicki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, oraz Bartosz Sawicki z Alter Ego (w latach 80. uczestnik Ruchu WiP). Próbę opisania oblicza Szczecina i regionu przed i po wprowadzeniu stanu wojennego podejmie dr Zdzisław Matusewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas spotkania prezentowane będą archiwalne filmy i nagrania z okresu stanu wojennego, m.in. dźwiękowy zapis pacyfikacji strajku w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. Wstęp wolny.

Patronem medialnym imprezy jest „Gazeta Wyborcza”.

Adam Zadworny, Gazeta Wyborcza, 3 XII 2006 r.