Opublikowane przez kgirl w Kuchnia.

Kuchnia dla chorych to niewątpliwie bardzo ważny rozdział, którego właściwie w żadnej książce kucharskiej zabraknąć nie powinno. W ciężkich przypadkach dietę przepisuje lekarz, którego zaleceń ściśle przestrzegać trzeba. Często jednak zalecenia brzmią niezbyt precyzyjnie, cóż bowiem oznacza lekka kuchnia bądź odżywcze posiłki. Niech poniższe przepisy posłużą w takim wypadku za wskazówki.

Smacznego i na zdrowie!


Galaretka z rogów jelenia

Wziąć 16 łutów sproszkowanych rogów jelenia, gotować 3 godziny na niewielkim ogniu w nie zamkniętym garnku z 1 kwartą wody bądź do momentu, gdy zgęstnieje, przelać przez chustę lub sitko, postawić w chłodnym miejscu, aż wystygnie. Z tej galaretki można choremu przygotować napój, dodając wody i wina.

Galaretka z rogów jelenia z winem

Do ¾ funta startych rogów jelenich weź kwartę wina reńskiego i ½ kwarty wody, włóż do nowego, wcześniej wyparzonego glinianego garnka, dodając cienko obraną z połowy cytryny skórkę. Przykryj całość i na niewielkim ogniu gotuj tak długo, aż na dwa palce wygotowane będzie, wyjmij srebrną łyżką, postaw w chłodnym miejscu, zaglądając od czasu do czasu czy już wystarczająco sztywne jest. Jeżeli tak nie jest, wygotuj jeszcze chwilę. Jeżeli galaretka wystarczająco sztywna jest, przelej ją raz bądź nawet dwa razy przez serwetkę do porcelanowej miski, dodaj cukru i odrobiny soku z cytryny i pozostaw by ostygło.

Woda czekoladowa

Wziąć delikatną czekoladę, jeżeli możliwe bez przypraw i w dodatku na jedną filiżankę dwa łuty, połamać w kawałki i zagotować ciągle mieszając. Następnie zdjąć z ognia, odstawić na 10 do 15 minut, wymieszać, by się spieniła i dodać cukru do smaku i według uznania.

Sok z malin

Świeże i dojrzałe maliny włożyć do lnianego, spiczastego woreczka i wycisnąć je, jednak niezbyt mocno. Na 1 ½ funta soku wziąć 1 ½ funta cukru i jeden kufel wody, dwa ostatnie składniki najpierw w mosiężnym rondlu zagotować, by się zbrązowiły, dolać następnie soku, wymieszać całość porządnie, wlać do małych, dobrze wysuszonych butelek, odstawić je w chłodne miejsce i przykryć jedynie papierem. Po paru dniach zakorkować i zalakować, przechowywać w piwnicy. Parę łyżek soku w wodzie, według okoliczności także w winie, rozpuścić i sporządzić dobrze czyniący i wybornie smakujący napój.

Opracowano na podstawie:

H. Davidis, Praktisches Kochbuch für die gewöhnliche und feinere Küche, 1845 (projekt.gutenberg.de).
M. Rosnack, Stettiner Kochbuch, Stettin 1845.