Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Cmentarz przy ul. Strzałowskiej

Cmentarz powstał w latach 60. XIX w. wraz z kościołem (obecnie pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy) przy dzisiejszej ul. Strzałowskiej. W latach II wojny światowej pochowano tu kilkunastu jeńców francuskich. W 1946 r. w wolnych miejscach zaczęli być chowani polscy osadnicy. Groby Polaków zaczęły zastępować niemieckie. Cmentarz był czynny do 1980 r.


Cmentarz komunalny przy ul. Nehringa

Mało kto o nim wie, a przecież to najładniej położony cmentarz w całym Szczecinie: leży wysoko, na nadodrzańskiej skarpie. Hen, w dole tafla jeziora Dąbie i porośnięte lasem wyspy oddzielające jezioro od Odry. Coś pięknego!

Cmentarz dla mieszkańców wsi Stołczyn powstał zapewne w połowie XIX w. Po drugiej wojnie światowej do 1949 r. swoich zmarłych chowali tu polscy osadnicy.

Potem popadł w zapomnienie: poniemieckie nagrobki poprzewracano, teren porósł chaszczami, schodziły się tu na libacje miejscowe pijaczki. Dopiero przed dziewięcioma laty radny ze Stołczyna Marek Bączkowski rzucił pomysł doprowadzenia cmentarza do porządku. Krzaki wycięto, ustawiono ławki, podniesiono obalone nagrobki, ciała dziesięciu pochowanych tu Polaków ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Centralny. Nekropolia przy Nehringa stała się parkiem, rosną tu piękne kasztanowce, lipy, jesiony i modrzewie; ilekroć tam jestem, widzę spacerujące matki z dziećmi.

Przy wejściu na cmentarz stoi tablica ku czci pochowanych tu pionierów Szczecina. Nieco dalej uwagę przyciąga piękny kuty płotek grobowy w stylu secesyjnym, z motywem liści. Że też złomiarze mu darowali! Dziwne… Ciekawe, że na poszczególnych niemieckich grobach rodzinnych przy niektórych nazwiskach widnieje tylko data urodzin. Ale skąd Niemcy, którzy chcieli być tu pochowani, mogli wiedzieć, że zostaną wysiedleni? I że nie dane będzie im spocząć w rodzinnych stronach, w Stołczynie? Niestety, na chuliganów nie ma chyba rady, obecnie niektóre nagrobki znów są poprzewracane.

Cmentarz przykościelny, ul. Kościelna 4

Cmentarz wokół XV-wiecznego kościoła w Stołczynie powstał w XVI w. Zapewne zamknięto go jeszcze w XIX w. Po drugiej wojnie światowej z terenu przy kościele usunięto wszystkie nagrobki. Do dziś zachował się tylko mur cmentarny z czerwonej cegły, ciekawa bramka w kształcie ostrego łuku i stare drzewa. Warto jednak obejrzeć sam kościół, z gotyckimi detalami i stylową drewnianą wieżą. Nad wejściem do kościoła widać datę budowy wieży: 1725 r.

Cmentarz przy ul. Inwalidzkiej i Nowy Świat

Skolwiński cmentarz funkcjonował przy tutejszym kościele (obecnie pw. Chrystusa Króla). Groby przy świątyni przetrwały do 1945 r. Po drugim, zlokalizowanym przy ul. Nowy Świat też nie pozostał żaden ślad. Nie ma też szczegółowych informacji.

Andrzej Kraśnicki jr, Michał Rembas, Gazeta Wyborcza, 30 X 2006 r.