Rocznica Milenium ze szczecińskim kardynałem

Jubileusz 40-lecia milenijnych obchodów chrztu Polski z udziałem Prymasa Tysiąclecia świętować będzie w najbliższy weekend Kościół katolicki w Szczecinie.

Milenium chrztu Polski świętował prymas Stefan Wyszyński, który sam siebie nazwał „szczecińskim kardynałem”. Uroczystości odbywały się w atmosferze ciągłych napięć z władzą. 5 listopada 1966 r. na polowym ołtarzu przed kościołem pw. św. Jana Ewangelisty prymas odprawił mszę dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych. Jego samochód na ulicach miasta witały tłumy, pomimo wieczornic, atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, jakie organizowała ludowa władza, by zniechęcić ludzi do udziału w uroczystościach z Wyszyńskim. „Wychwalał zasługi Kościoła na Ziemiach Odzyskanych. Całe jego przemówienie pozbawione było akcentów politycznych. Utrzymane było w spokojnym tonie” – napisał potem o kazaniu prymasowskim obecny na uroczystościach jeden z wielu funkcjonariuszy SB.

Księża wyliczyli, że w uroczystościach milenijnych w Szczecinie wzięło udział ok. 60 tys. wiernych, SB – że tylko 25 tys.

W 40. rocznicę tego wydarzenia przed kościołem pw. św. Jana Ewangelisty w niedzielę 5 listopada o godz. 12 mszę odprawi prymas Polski kard. Józef Glemp. W katedrze otwarta zostanie wystawa poświęcona obchodom milenijnym w Polsce, a w kościele pw. św. Jana Ewangelisty – wystawa poświęcona obchodom w diecezji gorzowskiej, przygotowana przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Po nabożeństwie na ścianie świątyni odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica.

W poniedziałek 6 listopada w auli I LO przy al. Piastów odbędzie się seminarium popularnonaukowe „Obchody Milenium na Pomorzu Zachodnim”. Wezmą w nim udział m.in. historycy z IPN-u w Poznaniu i Szczecinie.

Marcin Górka, Gazeta Wyborcza, 29 X 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.