Haken z gliny

Zrekonstruowane popiersia przedwojennego burmistrza Szczecina Hermana Hakena i jego żony Johanny uzupeÅ‚niÄ… wkrótce nagrobek małżonków. „GÅ‚os SzczeciÅ„ski” jako pierwszy prezentuje rzeźbÄ™.

Rekonstrukcji popiersi podjęła się młoda rzeźbiarka Monika Szpener. Zadanie nie było łatwe, ponieważ dokumentacja fotograficzna nagrobka jest bardzo uboga. Nieco łatwiej było w przypadku Hermana Hakena, ponieważ zachowały się jego zdjęcia.





– PrzydaÅ‚by siÄ™ jeszcze jego profil – mówi rzeźbiarka. – Z pÅ‚askiego zdjÄ™cia trudno ustalić, jak wyglÄ…daÅ‚ np. nos. Narysować jest Å‚atwo, ale my mamy do czynienia przecież z rzeźbÄ…, którÄ… oglÄ…da siÄ™ z wielu stron.

W typie Niemki

Jeszcze trudniej było zrekonstruować popiersie Johanny Haken. Nie zachowały się bowiem zdjęcia jej postaci wykonane z bliska.

– To nie jest muzeum figur woskowych, dlatego bardziej staraliÅ›my siÄ™ oddać charakter postaci, stroju, urody. WybraliÅ›my wariant typowej Niemki – dodaje Dorota Bartosz ze Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. – Rekonstrukcja na pewno nie jest identyczna z pierwowzorem.

Na ile popiersia są podobne do oryginału, szczecinianie będą mogli przekonać się już w listopadzie. Nagrobek Hakenów zostanie przeniesiony na teren powstającego na Cmentarzu Centralnym lapidarium. Nie stanie się to jednak, jak wcześniej zapowiadano, przed Wszystkimi Świętymi. W pełnej krasie nagrobek będzie można oglądać za kilka tygodni.

– Rzeźba zostanie wmontowana dopiero wtedy, gdy bÄ™dzie można przenieść pomnik do lapidarium – mówi Dorota Bartosz.

Na złom nie trafi

W obawie przed złomiarzami zrezygnowano z wykonania rzeźby w brązie. Będzie go imitował kamień, w kolorze metalu.

– Z nagrobków ginie tyle elementów metalowych, że nie bÄ™dziemy ryzykować – przyznaje Maciej SÅ‚omiÅ„ski ze Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego.

Pierwotnie Stowarzyszenie planowało sfinansować prace związane z rekonstrukcją popiersi z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty, która odbyła się we Wszystkich Świętych. Niemieccy członkowie Stowarzyszenia zorganizowali jednak zbiórkę wśród dawnych mieszkańców Szczecina i przekazali środki na wykonanie rzeźby.

OdnowiÄ… kolejne

– PieniÄ…dze, które zebraliÅ›my, przeznaczymy na renowacjÄ™ innych nagrobków – zapewnia Maciej SÅ‚omiÅ„ski.

Stowarzyszenie zamierza kwestować 1 listopada na Cmentarzu Centralnym także w tym roku. Być może z zebranych pieniędzy uda się odtworzyć maskę, która znajdowała się na nagrobku Jana Berenta. Padła ona niedawno ofiarą złomiarzy. Podczas wystawy, towarzyszącej tegorocznej kweście, przy Bramie Głównej nekropolii będzie można zobaczyć zdjęcie zrekonstruowanych popiersi Hermana i Johanny Hakenów.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 25 X 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.