Opublikowane przez Bartosz w Szczecinianie.

Matthias von Köller-Cantreck urodził się w 1797 r. Był synem pochodzącego z Hesji Hansa Georga Alexandra Friedricha v. K. (*1752 r., †1820 r.) i Eleonory Possern. Georg v. K. był właścicielem majątku Kantreck (Cantreck, obecnie Łoźnica) w powiecie kamieńskim i prezydentem kamery Prus Południowych oraz przyszłym dyrektorem pomorskiego ziemstwa generalnego w Szczecinie.

Po śmierci ojca Matthias ustąpił ze stanowiska referendarza sądowego, by objąć w posiadanie odziedziczony majątek. Dzięki sprawnemu zarządzaniu z biegiem lat znacznie go powiększył – pół wieku później, poza Kantreck, należały do niego: Dieschenhagen, Lüttmannshagen A, Schwanz A, Dobberphuel, Görcke, Reckow, Moratz A, Schwanteshagen i Siegelkow (o łącznej powierzchni 5284 ha). Dzięki temu stał się jednym z największych właścicieli ziemskich na Pomorzu.

W 1834 r. Matthias v. K. został landratem powiatu Randow z siedzibą w Szczecine, jednak już rok później zastąpił go Eugen von Puttkamer. Podobnie jak ojciec zaangażował się w działalność ziemstwa generalnego – początkowo był radcą, a od 1862 r. aż do śmierci jego dyrektorem. Od 1849 r. był członkiem pierwszej izby pruskiego parlamentu (od 1854 r. Herrenhausu). W 1871 r. został przewodniczącym landtagu komunalnego Starego Pomorza, a w 1876 r. – pomorskiego landtagu prowincjonalnego.

W 1869 r. otrzymał tytuł rzeczywistego tajnego radcy. W 1879 r. został uhonorowany Orderem Korony I klasy.

Jego pierwszą żoną była Juliane Mathilde von Wedel. Z tego małżeństwa pochodził m.in. Ernst-Matthias, późniejszy pruski minister spraw wewnętrznych. Po raz drugi ożenił się z przedstawicielką rodu von Platen. Zmarł w 1883 r.