Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Międzynarodowy konkurs na projekt koncepcyjny filharmonii ogłoszono we wtorek. Nieoficjalnie wiemy, że jest nim zainteresowana pracownia Daniela Libeskinda – autora projektu odbudowy wież World Trade Center.

Przewodniczącym sądu konkursowego jest arch. Marek Dunikowski z krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W jego składzie są m.in. przedstawiciele chorwackich i niemieckich architektów, ale również akustyk Jerzy Bojar (przewodniczący Międzynarodowej Organizacji Scenografów) i dyrektorzy filharmonii: szczecińskiej i zielonogórskiej. Konkurs ma być rozstrzygnięty 20 czerwca 2007 r., pula nagród to 150 tys. zł.

– Najbardziej optymistyczny, ale zupełnie realny termin ukończenia budowy to 2010 r. – mówi Jan Łukaszewski, architekt miasta.

Zgodnie z wytycznymi nowa siedziba filharmonii ma mieć dwie sale koncertowe: dużą (na co najmniej 800 osób) i kameralną z 300-osobową widownią. Stanie na pl. Solidarności, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się Konzerthaus. Fundusze na realizację projektu miasto chce zyskać z UE, a pieniądze na konkurs i wkład własny już zostały zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Do 19 października, gdy startujące w konkursie zespoły będą mogły kupić teczki ze szczegółowymi warunkami konkursu, biuro architekta miasta nie może podawać szczegółów, m.in. wartości inwestycji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że konkursem jest zainteresowana pracownia Daniela Libeskinda, który wygrał konkurs na odbudowę wież World Trade Center w Nowym Jorku.

Andrzej Kulej, Gazeta Wyborcza, 10 X 2006 r.