Opublikowane przez sedina w Pamiętniki, Wspomnienia, Reportaże.

13 grudnia 1981 r. zamiast teleranka w TV pojawił się gen. Wojciech Jaruzelski i ogłosił stan wojenny. Tak zakończył się sierpniowy karnawał „Solidarności”. Na ulice miast wyjechały czołgi i skoty.

Dla wielu naszych Czytelników to już zamierzchła historia. Z biegiem lat zacierają się wspomnienia, obrazy wydarzeń. Warto je ocalić.

Jednym stan wojenny już zawsze będzie się kojarzył z lękiem – o siebie i najbliższych, innym – z brakiem nadziei na lepszą przyszłość, jeszcze innym – z utratą pracy, emigracją. Co pamiętamy z tamtych ponurych miesięcy, kiedy w sklepach był tylko ocet? Pacyfikację Stoczni, aresztowania działaczy opozycji i „S”? A może wesele, które z powodu godziny milicyjnej trzeba było kończyć przed 22? Na niejednym strychu albo w dawno nieotwieranej szufladzie są zdjęcia, broszury, „bibuła” albo pamiętnik pisany na początku lat 80.

Gazeta Wyborcza chce zebrać Państwa wspomnienia z okresu stanu wojennego. To apel do mieszkańców całego województwa zachodniopomorskiego. Wasze świadectwa ułożą się w nieoficjalną, nieznaną dotąd historię tamtych czasów. Tak powstanie książka, która ukaże się 13 grudnia nakładem Agory SA i Wydawnictwa Region.

Na wspomnienia (maksymalnie trzy strony maszynopisu lub czytelnego rękopisu) redakcja czeka do 31 października pod adresem: „Gazeta Wyborcza” Szczecin, 70-507 Szczecin, ul. Henryka Pobożnego 11. Można też przysyłać je e-mailem na adres: wojciech.jachim@szczecin.agora.pl lub przynosić do redakcji GW osobiście.

red, Gazeta Wyborcza, 9 X 2006 r.