Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

Słynni na cały świat szczecińscy pionierzy motoryzacji mają od soboty swoją ulicę w położonym tuż koło Szczecina niemieckim miasteczku Eggesin.

Stoewerstrasse to nowo wybudowana ulica na obrzeżach miasteczka. Jej patronami są bracia Emil i Bernhard Stoewerowie, którzy na początku XX wieku uruchomili w Szczecinie produkcję słynnych później na cały świat samochodów. Pomysł takiego ich uhonorowania wyszedł od miejscowych miłośników starych samochodów.

Na sobotnią uroczystość otwarcia ulicy i odsłonięcia tabliczki z jej nazwą do Eggesin przywieziono cztery w pełni sprawne, zabytkowe już auta Stoewera. Były pierwszymi pojazdami, które przejechały po nowej ulicy. Najważniejszym gościem była jednak pani Jutta Barckmann, wnuczka Bernharda Stoewera juniora (syna założyciela fabryki). To właśnie ona odsłoniła tabliczkę z nazwą ulicy. Do Eggesin zaproszeni zostali też przedstawiciele Portalu Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl.

– Moim marzeniem jest to, by otworzyć ulicę Stoewera w Szczecinie – powiedział w czasie uroczystości Manfried Bauer, właściciel Muzeum Stoewera.

Bauer przyjedzie dziś do Szczecina, żeby omówić z władzami miasta sprawy związane z organizacją parady samochodów Stoewera, która ma być jedną z dodatkowych atrakcji przyszłorocznego finału The Tall Ships` Races. Weźmie w niej udział ponad 20 zabytkowych aut.

Więcej, w tym m.in. rozmowa z Juttą Barckmann, w piątkowym magazynie „Wały Chrobrego”

Andrzej Kraśnicki jr, Gazeta Wyborcza, 1 X 2006 r.