Opublikowane przez kgirl w Kuchnia.

Blanc-manger to historyczny deser francuski. Pojawił się już w średniowiecznych książkach kucharskich. Doprawiany był zazwyczaj migdałami. Mógł być daniem mięsnym bądź deserem, zawsze jednak zawierał migdały. Z czasem tę mleczną, migdałową galaretkę zaczęto utożsamiać tylko z deserem.

Niektórzy szczecinianie byli zafascynowani kuchnią francuską. Blanc-manger z pewnością nie raz pojawiał się na stołach w XIX wieku.

Smacznego!


Blanc-manger ze śmietany i migdałów

Wziąć 3 łuty kleju rybiego, który nie żółty lecz biały być musi, zalej 3 filiżankami zimnej wody i pozostaw na noc. Następnego dnia dolać pełną filiżankę słodkiej śmietany, postawić w garnku na małym ogniu i pozwolić by klej zmiękł. (Można lekko zagotować, należy jednak wówczas mieszać, by nie przywarło). Następnie wziąć ¾ funta dobrych, słodkich migdałów, sparzyć je i w moździerzu rozbić z odrobiną mleka, naprawdę drobno, a gdy rozbite już są, klej rybi całkowicie rozpuszczony, postawić ¼ kwarty słodkiej śmietany na ogniu i dodać dostatecznie dużo cukru, by słodkie było, odrobinę laski cynamonu i cienkie plasterki cytryny bez skórki. Gdy się zagotuje, odstawić z ognia, dodać migdałów, wymieszać, przelać do czystego drobnego sitka (mianowicie do sitka na cukier, przez który jeszcze żaden tłuszcz cedzony nie był) i przy pomocy łyżki odcedzić przez nie. Gdy migdały są suche, do filiżanki nabrać masy, polać je i ponownie przez sitko przetrzeć. (Migdały muszą przedtem tak drobno rozbite być, by tylko niewielka ich ilość w sitku zostawała.) Następnie przelać klej rybi przez sitko do pozostałej masy, wymieszać, wlać do miseczek i odstawić w chłodne miejsce, by zgęstniała. Można także miast miseczek formę wziąć i przed podaniem, postawić w letniej wodzie, położyć nań miskę i całość odwrócić.

Blanc-manger z czekolady

Wziąć 1 ½ łuta dobrze sprasowanego kleju rybiego, potnij na małe kawałki, włóż do garnuszka, zalej dwoma filiżankami mleka, postaw na ogniu , musi się zagotować i zmięknąć, by całkiem się rozpuścić, jednak zawsze muszą być dwie filiżanki mleka. Następnie postaw kwartę śmietany i 8 łutów cukru na ogniu, gdy się zagotuje, wrzuć 12 łutów startej czekolady i wymieszaj z żółtkami z 8 jajek, dodać odrobinę zimnego mleka, postaw ponownie na ogniu, by jajka się ścięły. Następnie, ciągle mieszając, klej rybi przelany przez sitko dodać, dodać do miedzianej formy i odstawić w chłodne miejsce. Latem musi to być piwnica, zimą jednak nie musi stać w miejscu, gdzie zamarznie. Przed podaniem na stół, wstaw formę do letniej wody, połóż nań miskę do góry dnem i odwróć.

Opracowano na podstawie: M. Rosnack, Stettiner Kochbuch, Stettin 1845.