Opublikowane przez sedina w Wydarzenia.

17 września 2006 r. minie pół wieku jak przy Placu Żołnierza Polskiego 2 w Pałacu pod Głowami* zainicjowano oazę środowisk twórczych – „Klub 13 Muz”. Specjalnie przygotowany na to artystyczne święto program oscylować będzie wokół wieloletniej jego działalności. Stanowi on integracyjno-retrospektywne odwołanie do dawnego spektrum propozycji artystycznych Klubu, przy czym idea realizacji oparta była na uwspółcześnieniu jego wykonania.

NIEDZIELA – 17 września 2006 r.

godz. 12:00 – Galeria 13 Muz

TRADYCYJNY TURNIEJ BRYDŻOWY

Pierwsze informacje na temat turniejów brydżowych pojawiły się w kronikach „Klubu 13 Muz” w marcu 1958 r. Szczeciński Ster miał stanąć w szranki z poznańska Olimpią, łódzkim Startem i wrocławskim Miastoprojektem. Niestety – nie ma już w kronikach informacji jakim rezultatem ten pierwszy w Muzach turniej się zakończył.

godz. 16:00 – sala Kominkowa

POPOŁUDNIE MUZYCZNE

Koncert kameralny w wykonaniu Edmunda Piotrowskiego – bas i Franciszka Gajba – fortepian.

godz. 18:00 – INAUGURACJA – sala Ludwika, foyer

PRÓBA CZASU – jesienne spotkania artystyczne

Otwarcie wystaw Jerzego Baszkowskiego (drzeworyty) i Ludwika Piosickiego – prekursorów muzowej Galerii.

godz. 19:00 – sala Kominkowa

LEGENDA 13 MUZ – TVP 3 ZAPRASZA NA SENTYMENTALNĄ PODRÓŻ DO „KLUBU 13 MUZ”

Prezentacja materiałów dotyczących „Klubu 13 Muz” zachowanych w archiwum TVP w Szczecinie.

godz. 19:30 – sala Kominkowa

„O 13 MUZACH” – rozwiązanie zagadki nazwy

Wspomnienia oraz dyskusja o historii „Klubu 13 Muz”, do której zaproszeni zostali dawni i obecni bywalcy Klubu (m.in. Ryszard Trykacz, Henryk Gęsikowski, Janusz Ławrynowicz, Krystyna Łyczywek, Jan Sylwestrzak, Helena Raszka i inni)

godz. 21:30 – sala Kominkowa

GRAM SOBIE A MUZOM – nocny koncert jazzowy w wykonaniu Marka Kazany – saksofony i Ryszarda Wilka – perkusja.

PONIEDZIAŁEK – 18 września 2006 r.

godz. 18:00 – sala Kominkowa

LEGENDA 13 MUZ – TVP 3 ZAPRASZA NA SENTYMENTALNĄ PODRÓŻ DO „KLUBU 13 MUZ”

Prezentacja materiałów dotyczących „Klubu 13 Muz” zachowanych w archiwum TVP w Szczecinie.

godz. 19:00 – sala Kominkowa

ARTYŚCI TEATRÓW ŁĄCZCIE SIĘ – wieczór poetycki

Wieczór poetycki przy muzycznym akompaniamencie klarnecisty i akordeonisty. Beata Zygarlicka, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Arkadiusz Buszko i Konrad Pawicki recytować będą poezję szczecińskich poetów (H. Raszka, I. Iwasiów, A.D. Liskowacki, P. Michałowski, K. Pawicki, H. Banasiewicz, St. Zajączek). Na klarnecie zagra Grzegorz Grzeszczyk a na akordeonie Domonik Kwiecień.

godz. 20:00 – sala Kominkowa

SZCZECIŃSKI GRAMOFON SHOW – audycja muzyczna z dowcipnym komentarzem prelegenta

Artyści kabaretu Czarny Kot Rudy ze spektaklem wyreżyserowanym przez Adama Opatowicza pt. DANSING SZCZECIN. Program kabaretowy zainspirowany dorobkiem historyczno-artystycznym „Klubu 13 Muz” i archiwaliami Polskiego Radia Szczecin.

godz. 21:15 – sala Kominkowa

TEATR PROPOZYCJI – TEATR KARTON – „De profundis clamo”

Spektakl inspirowany słuchowiskiem Stanisława Grochowiaka „Z głębokiej otchłani wołam”

„De profundis clamo” to wyrafinowana farsa nie tyle na Boga, co na instytucję kościoła czy zwyczajną ludzką, dewocyjną, prostotę i takie też pojmowanie wiary i grzechu. Tekst napisany kilkadziesiąt lat temu dziś jeszcze bardziej zyskuje na aktualności, Grochowiak szydzi ze współczesnego „Katolandu” mimo, iż nie miał pojęcia, że takowy zaistnieje. W spektaklu występują: Iga Pintal, Jarosław Kamela, Paweł Królik.

godz. 22:00 – sala Kominkowa

RANDEZ-VOUS – rewia mody

Pierwszy pokaz mody, zorganizowany przez salon mody „Gallux – Telimena” odbył się w „Klubie 13 Muz” w listopadzie 1958. Znane z urody modelki Telimeny przedstawiały najnowsze modele mody damskiej na co szczecinianki oczekiwały z utęsknieniem. Realizacji współczesnej wersji rewii mody podjęło się szczecińskie U-Studio. Moda lat 50. i 60.

FILM FRANCUSKI

Prezentacja filmu francuskiego – „Niewierna żona” (1969), reż. C. Chabrol.

* Pałac pod Głowami w Szczecinie przy pl. Żołnierza Polskiego – klasycystyczny budynek z końca XVIII w. składający się z 2 budowli połączonych ze sobą w 1889 r. Od 1889 r. aż do końca II wojny światowej pałac służył władzom wojskowym.

Po powojennej odbudowie, w 1956 r. został przekazany instytucjom kulturalnym. W części zachodniej mieści się obecnie „Klub 13 Muz”, w części wschodniej Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego.

Nazwa pałacu pochodzi od dziewięciu głów zdobiących szczyty jego okien. Przed II wojną światową w nadprożach okien pierwszego piętra widniały głowy antycznych herosów. W czasie powojennej odbudowy (oraz późniejszego remontu) zamiast antycznych popiersi umieszczono głowy szczecinian związanych z kulturą: Władysław Filipowiak, Zofia Krzymuska-Fafius, Stefan Kwilecki, Jan Papuga, Bohdan Skłodowski, Janina Kosińska-Brzozowska, Józef Barecki, Antoni Huebner, Józef Gruda. W ten sposób ich twórca, Sławomir Lewiński, chciał podkreślić młodą jeszcze polskość miasta.

Organizatorzy bardzo gorąco zapraszają mieszkańców Szczecina – na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!!!