Opublikowane przez sedina w Pomniki.

Jeden z największych władców Pomorza wraca do Szczecina. Drewniana rzeźba Bogusława X Gryfity pojawi się na deptaku z inicjatywy Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego.

– Chcemy wypromować legendę księcia. W dniu jego imienin – 23 września – nastąpi uroczysta odsłona posągu. Odbędzie się również festyn z rękodziełem i turniej rycerski w realiach epoki Bogusława – mówi Szymon Dominiak-Górski, rzecznik prasowy SCR-u.

Autorem rzeźby jest samouk z Płocina Wiktor Zubek: – Książę będzie stał pod zegarem, zwrócony w stronę deptaku – opowiada. – Jedną rękę będzie miał wyciągniętą, drugą opartą na ławce, u prawego boku będzie miał tarczę. Wzoruję się na rycinach, aby strój i ornamentyka odpowiadały realiom historycznym.

Rzeźba objęta zostanie monitoringiem, jednak Bogusław będzie dostępny dla każdego.

– Chciałbym, aby postać księcia miała w sobie element swojski, niemal humorystyczny. Np. przechodnie będą mogli ująć jego dłoń i przywitać się lub przybić mu piątkę – wyjaśnia Zubek. – Wykonywałem już zlecenia tego typu, lecz tym razem chodzi przede wszystkim o prestiż. Zależy mi, aby Bogusław kojarzył się bardzo pozytywnie – podkreśla.

SCR deklaruje, że obchody imienin księcia na stałe wejdą do kalendarza szczecińskich imprez.

mak, Gazeta Wyborcza, 7 IX 2006 r.