Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

– Wały Chrobrego są bardzo piękne i widać w nich ogromny potencjał – ocenia japoński architekt Kazu Blumfeld Hanada z Uniwersytetu Bauhaus w Weimarze.

Architekt japońskiego pochodzenia przyjechał do Szczecina, by wziąć udział w polsko-niemieckich warsztatach. Pod jego okiem do końca przyszłego tygodnia młodzi architekci będą opracowywać koncepcje zagospodarowania terenów nad Odrą.

– W tej chwili poznajemy teren – mówi Hanada. – Analizujemy stan obecny, omawiamy problemy i rozmaite możliwości. Wały Chrobrego są bardzo piękne, widać ich ogromny potencjał, ale dostrzegam też niestety konieczność wielu poprawek i zmian. Największym problemem jest ciąg komunikacyjny, który tworzy ostrą granicę rozdzielającą miasto i rzekę.

Jak ją zniwelować? Uczestnicy warsztatów spróbują odpowiedzieć na to pytanie. Efekt ich przemyśleń zobaczymy na wystawie.

Organizatorem imprezy jest Klub Storrady przy współpracy z Universität der Künste Berlin oraz Politechniką Szczecińską. Finansowo wspiera je wydział kultury UM i Euroregion Pomerania. Elżbieta Nowakowska-Kühl, kierownik klubu, zaprasza wszystkich szczecinian na dyskusje, które towarzyszą warsztatom. Odbywają się codziennie o godz. 19.30 w siedzibie Klubu Storrady. 6 IX gościem będzie szczeciński fotograf Paweł Kula, a 7 IX szwedzki artysta Per Hüttner.

lat, Gazeta Wyborcza, 5 IX 2006 r.