Opublikowane przez sedina w Architektura i Urbanistyka.

Na placu po dawnym Konzerthausie wystąpią 10 września szczecińscy symfonicy, a prezydent ogłosi konkurs na projekt nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej.

W czerwcu radni uchwalili, że budynek stanie na placu przy ul. Małopolskiej.

Właśnie w tym miejscu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej zagra specjalny koncert dla wszystkich szczecinian (wstęp wolny).


– Przygotowujemy radosny repertuar, którym chcemy cieszyć się ze szczecinianami z pomyślnego rozwoju planów dotyczących naszej nowej siedziby – mówi Jadwiga Igiel-Sak, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej.

Uroczystość ma być też okazją do oficjalnego ogłoszenia międzynarodowego konkursu na projekt nowego budynku filharmonii. Patronat nad konkursem objął główny inspektorat nadzoru budowlanego kraju. Trwają starania o patronat ministra kultury.

– Przypuszczam, że na wiosnę będziemy mieli rozstrzygniecie konkursu – szacuje Jan Łukaszewski, architekt miasta (miasto zasady konkursu opracowuje z SARP-em). – Zwycięzca zostanie zaproszony do podpisania umowy na wykonanie architektury projektu budowlanego wykonawczego. Są duże szansę, że w 2007 albo na początku 2008 r. inwestor będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę filharmonii.

– To powinien być budynek, który spełnia nowoczesne wymagania współczesnej instytucji prowadzącej tego typu działalność artystyczną – mówi dyrektor Igiel-Sak – Powinna być w niej piękna, wielka sala koncertowa na około tysiąc miejsc. Znakomita akustycznie, ze sceną zapewniającą miejsce dla dużej orkiestry i chóru. Z drugą małą salą koncertową na około 300 miejsc i sceną na orkiestrę kameralną. Z dużym foyer, odpowiednią liczbą garderób dla artystów. Z kawiarnią dla publiczności. A od strony zewnętrznej – oczekujemy, że będzie to piękna architektura, która stanie się symbolem miasta.

Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza, 30 VIII 2006 r.