Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Późne odmiany róż zakwitną w odtworzonym ogrodzie różanym w parku Kasprowicza już jesienią.

Miasto na odbudowę legendarnej, a dziś całkowicie zdewastowanej Różanki przeznaczyło 2 mln zł. Prace porządkowe zaczęły się 16 sierpnia.

– Pierwszy etap rekonstrukcji potrwa trzy tygodnie – mówi Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy ZUK-u. – Trzeba uporządkować 4 tys. m kw. terenu, wyciąć część dziko rosnących drzew i przygotować glebę pod nowe rośliny. Prace porządkowe wykonuje firma Sial.

Drugi etap to odtworzenie układu przestrzennego i posadzenie roślin. – W tym wypadku prace obejmą m.in. przygotowanie przyłączy energetycznych, instalację oświetlenia zewnętrznego, wybudowanie alejek żwirowych i brukowych, budowę schodów i murków. Będą też ławeczki, pergole, plac zabaw, a także fontanna zwana ptasią. Na koniec pozostanie zasadzenie bylin, krzewów i oczywiście najróżniejszych odmian róż – informuje Gabriela Wiatr.

Przetarg, który wyłoni wykonawcę tej części prac, będzie rozstrzygnięty 4 września. Na odtworzenie historycznego ogrodu różanego z 1928 r. zwycięzca przetargu będzie mieć 60-80 dni. Późną jesienią ogród będzie gotowy.

Oczywiście nie oznacza to, że nowa Różanka od razu zapełni się wspaniałą zielenią. Na to potrzeba więcej czasu. Dlatego, zgodnie z warunkami przetargu, wykonawca musi zobowiązać się do pielęgnacji roślin w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

– To pewnego rodzaju gwarancja, że rośliny będą dobrej jakości. W przeszłości zdarzało się, że firma po wykonaniu prac wyjeżdżała, a rośliny niszczały – wyjaśnia rzecznik ZUK.

Rekonstrukcja Różanki jest możliwa, bo we wrześniu 2005 r. teren wrócił do miasta. Arcybiskupstwo zrzekło się go w zamian za nieruchomości po byłym domu dziecka przy ul. Arkońskiej. Ma tam powstać dom spokojnej starości dla księży.

bak, Gazeta Wyborcza, 17 VIII 2006 r.