Opublikowane przez kgirl w Kuchnia.

Pieczenie na ruszcie odbywa się nad otwartym ogniem lub płomieniem gazowym, w ten sposób, że ruszt, którego wiele rodzajów jest, nad ogniem się stawia oraz polane masłem lub olejem mięso nań kładzie.

Dzisiaj kilka przepisów dla tych o mocnych nerwach.

Smacznego!


Grillowane świeże nóżki wieprzowe

Wziąć nóżki wieprzowe, które tak dobrze wymyte są, by żaden włos na nich nie pozostał, postawić na ogniu i gotować w soli i wodzie, póki zmiękną. Następnie wyjąć je na durszlak, by ociekły. Wymieszać startą kajzerkę, posiekaną pietruszkę, rozgnieciony pieprz, polać nóżki rozpuszczonym masłem, posypać wymieszanym, położyć na ruszcie, pozwolić by zbrązowiały, podawać je suche i ciepłe na stół. Przedtem trzeba jednak resztę odrobiną masła przystroić.

Grillowana głowizna jagnięca

Z głowizny jagnięcia wyjąć języki, wydłubać oczy, następnie dobrze wymoczyć. Języki wyparzyć, usunąć z nich skórę, następnie zaś postawić obok głowizny na ogniu, zagotować w wodzie i soli, a gdy są miękkie, wyjąć i opalić. Następnie rozciąć głowiznę nożem na pół, wyjąć mózg i wyczyścić. Dalej zmieszać startą kajzerkę, posiekaną pietruszkę i rozgnieciony pieprz, polać głowiznę stopionym masłem, posypać mieszaniną, położyć na ruszcie i pozostawić by zbrązowiała. Podobnie postąpić z językami.
Następnie postawić w tyglu masło na ogniu, dodać odrobinę drobno posiekanej cebuli, zagotować, dodać mózg wraz ze startą kajzerką, solą i pieprzem, wymieszać dobrze i ponownie zagotować.
Przy podawaniu ułożyć głowiznę w misce, mózg w czaszce, w każdej zaś głowiźnie umieścić język.

Smażona wędzona szynka

Weź dobrą wędzoną szynkę, pokrój w cienkie plasterki, utłucz grzbietem noża, polej następnie słodkim mlekiem i pozostaw tak na dobrą godzinę. Wyjmij szynkę i połóż na sicie, by ociekła. Następnie weź całe jaja, ubij je dobrze, polej szynkę, posyp startą kajzerką i smaż powoli w maśle tak, by zbrązowiała, ale nie za wolno, by nie stała się twarda.

Przygotowanie dobrej wędzonej kiełbasy

Usuń z 6 ¼ funta surowej wieprzowiny ścięgna i posiekaj ją drobno. Weź 2 funty 6 łutów drobno posiekanego tłuszczu grzbietowego, 10 łutów soli, 1 łut grubo rozgniecionego pieprzu, 3/8 łuta goździków i odrobinę saletry, wymieszaj całość i pozostaw na noc. Następnego ranka wypchaj masą jelita świńskie bądź krowie i powieś kiełbasę w dymie.

Opracowano na podstawie:
M. Rosnack, Stettiner Kochbuch, Stettin 1845.