Opublikowane przez sedina w Pomniki.

W listopadzie Szczecinowi przybędzie nowy pomnik. Popiersie generała broni Józefa Hallera stanie w koszarach 12. Brygady Zmechanizowanej.

Na pomysł budowy obelisku wpadli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Poparli ich byli i obecni żołnierze jednostki. Generał jest patronem 12. brygady i dotąd nie ma pomnika w Szczecinie. Ma się to zmienić w listopadzie tego roku. Wtedy wstępnie zaplanowano odsłonięcie monumentu. Stanie w koszarach jednostki przy alei Wojska Polskiego 192. Członkowie komitetu budowy zaakceptowali już projekt.


– Zdecydowaliśmy, że pomnik stanie na skwerze, tuż przy placu apelowym – mówi płk Wojciech Klimas, zastępca dowódcy 12 BZ.

Popiersie generała, który zostanie przedstawiony w mundurze z odkrytą głową, będzie wyeksponowane na tle ściany.

– Nie chcemy, żeby popiersie stanęło na słupie, lecz było wkomponowane w ścianę – mówi profesor Ryszard Wilk, rzeźbiarz. – Granitowa ściana ma przypominać flagę bądź morze, a w centrum znajdzie się postać. Posadzka, na której znajdzie się pomnik, zostanie dźwignięta na łuku. Pod popiersiem znajdą się słowa generała, które skierował do swoich żołnierzy: „W Was jest Polska’’.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kamień węgielny zostanie wmurowany we wrześniu. Rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy na monument.

– Liczymy na wszystkich, którzy mogliby nas wesprzeć, prosimy o wsparcie – mówi Anna Idczak, sekretarz komitetu.

Pieniądze można kierować na konto komitetu budowy pomnika gen. J. Hallera, PKO BP I O/ Szczecin 1210204795 0000 920201277383.

Generał broni Józef Haller (1873 – 1960) był dowódcą II brygady legionów i błękitnej armii podczas pierwszej wojny światowej. Przeszedł walki w Karpatach, brawurowo przebił się przez front pod Rarańczą. Później walczył podczas wojny polsko – bolszewickiej. Pełnił również m.in. funkcję przewodniczącego ZHP.

Marek Jaszczyński, Głos Szczeciński, 17 VIII 2006 r.