Opublikowane przez kgirl w Kuchnia.

Słoiki i butelki do przetworów muszą być na kilka dni przed ich przygotowaniem wyczyszczone i na świeżym powietrzu osuszone.

Gdy przetwory są gotowe, oznakować każdy słoik trzeba, podając zawartość i datę. Przechowywać należy je w chłodnym, suchym miejscu.

Smacznego!


Z wiśni

Wziąć wiśnie, które duże i świeże są, odciąć ogonki do połowy, włożyć do słoika i dodać cynamonu i goździków według uznania. Na ogniu postawić jedynie jedną kwartę octu i 1 ½ funta cukru i pozostawić do zagotowania, następnie postawić słoik z wiśniami na cynowym talerzu i wlać gotujący się ocet, ale wolno. Pozostawić na 2 dni, odlać następnie ocet i ponownie zagotować, jeżeli jeszcze jest za dużo na sos, gotować dalej.

Z malin

Wziąć maliny, tak duże i ładne, jak tylko dostać można, nie mogą jednak wśród nich miękkie się znaleźć, i tego samego dnia muszą być zerwane. Na 1 funt malin wziąć należy 1 funt cukru, rozbić go na drobne kawałki, polać ½ kwarty wody, i w ocynkowanym tyglu postawić na ogniu, aż osiągnie konsystencję syropu. Następnie dodać maliny, które wcześniej przebrano, i zagotować. Następnie wyjąć je szumówką i przełożyć do czystego, glinianego sita.
Sos ugotować, aż zgęstnieje i dodać to, co ociekło z malin, także maliny, zagotować i wlać do słoików.

Z pieczarek

Pieczarki trzeba jeszcze tego samego dnia, w którym zebrane były, przygotować. Nie mogą one także być zbyt duże, gdyż mało miąższu będą miały. Skórkę obciągnąć przy pomocy noża. Drobne pieczarki przekroić raz na pół, duże na 4 części, a gdy nóżka mocna jest, ją także dodać, lepiej jednak odciąć. Następnie umyć dobrze pieczarki w zimnej wodzie, by nie zawierały piasku, przełożyć do ocynkowanego rondla, przykryć i postawić na małym ogniu. Dodać odrobinę soli i od czasu do czasu obracać je łyżką. I gdy mają już wystarczająco dużo sosu, należy zwiększyć ogień i zagotować. Następnie dolać dobrego, ostrego octu winnego, chwilę ponownie zagotować i ostudzić. Wówczas przełożyć do słoików, gdzie także odpowiednią ilość sosu mieć muszą.
Nie należy obgotowywać pieczarek, muszą one bowiem swoją konsystencję i smak zachować. Nie trzeba też dodawać pieprzu czy kwiatu muszkatołowego, by swój wyjątkowy smak zachowały.

Z orzechów włoskich

Orzechy zaraz po Janie zebrać i gdy wbić widelec nie mogą mieć w środku jeszcze twardej skorupy. Orzechy nakłuć trzykrotnie widelcem trzeba, wymoczyć 8 dni w zimnej wodzie, codziennie dodając świeżej. Następnie nastawić wodę i gdy zagotuje się, dodać orzechy i gotować trzy kwadranse. Następnie wyjąć, wyłożyć na suchą serwetą, pozostawić tak na kilka godzin, by porządnie z wody obciekły, naszpikować je goździkami i cynamonem, zważyć i tyle samo cukru dodać, jak ciężkie są orzechy. Na 1 funt cukru należy wziąć 1 dwie kwarty letniej wody, zagotować, by się spieniło, ale nie gotować długo. Przelać następnie do naczynia, pozostawić by wystygło, zaś następnie wlać do słoików, w których wcześniej orzechy ułożono. Pozostawić tak na 5 dni. Następnie odlać cukier, zagotować, polać ponownie, gdy ostygnie, orzechy i znowu na 5 dni zostawić. Następnie zagotować sos i orzechy razem, wyjąć orzechy, zaś sos tak długo gotować, aż podobny syropowi będzie i polać nim orzechy.

Opracowano na podstawie:
M. Rosnack, Stettiner Kochbuch, Stettin 1845.
H. Davidis, Praktisches Kochbuch für die gewöhnliche und feinere Küche, 1845 (projekt.gutenberg.de).