Opublikowane przez sedina w Technika i Komunikacja.

Dziś z Gdyni wychodzi w morze ORP „Arctowski”, okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej. Jego załoga potwierdzić ma, czy odnaleziony 12 lipca przez pracowników Petrobalticu 40 mil morskich na północ od przylądka Rozewie wrak to jedyny niemiecki lotniskowiec ,”Graf Zeppelin”.

Jednostka leżąca na dnie Bałtyku ma około 250 metrów długości i spoczywa na głębokości około 80 metrów. Jeśli Marynarce Wojennej uda się zidentyfikować lotniskowiec będzie to nie lada sensacja. Okrętu tego szukano bowiem na Bałtyku od lat. Nieoficjalnie mówi się, że jest niemal pewne, iż leżący w polskiej strefie ekonomicznej wrak to właśnie „Graf Zeppelin”.
– Wszystko się zgadza. Długość, wysokość jednostki, a nawet jej lokalizacja, która potwierdza jedną z hipotez na temat tego lotniskowca – mówi, prosząc o anonimowość, jeden z trójmiejskich nurków.
Zaskoczona znaleziskiem jest Iwona Pomian z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Mimo obowiązującego prawa nikt nie powiadomił bowiem o tym fakcie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
– To szczególnie ważne znalezisko dla Niemców. Traktują oni ten okręt jako zabytek. Dlatego dziwię się, że mimo jasno określonych przepisów nie powiadomiono nas o tym – mówi Iwona Pomian z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Siedem wersji zatopienia Grafa Zeppelina

Wersja 1
Rosyjscy specjaliści od ratownictwa wodnego uczynili w 1946 roku okręt znowu zdolnym do pływania. Został on odholowany do Świnoujścia, gdzie oznaczony numerem PB-10 od lutego 1947 r. został zbadany pod kątem jego konstrukcji. Po ukończeniu badań ,Graf Zeppelin” został zakwalifikowany jako okręt-cel do zatopienia. 18 czerwca 1947 r. zatopiły go torpedy szybkich torpedowców i niszczyciela „Grozjaszczyj”.

Wersja 2
Po podniesieniu z dna „Graf Zeppelin” został w 1946 r. załadowany łupami wojennymi i zawleczony do Związku Radzieckiego, gdzie przypuszczalnie służył jako cel dla torped.

Wersja 3
Po wydobyciu z dna „Graf Zeppelin” został w 1947 r. załadowany łupami wojennymi i skierowany do Związku Radzieckiego, ale 15 mil od Rugii wjechał na minę i zatonął.

Wersja 4
Rosjanie podnieśli okręt z dna i przemieścili go w 1947 r. do Świnoujścia. Tam załadowano nań łupy wojenne. Podczas przeprawy do Leningradu został tak silnie uszkodzony przez minę, że sprawienie by był zdolny do kontynuowania kursu, nie wchodziło w rachubę. Dlatego w latach 1948-49 stał się wrakiem.

Wersja 5
„Graf Zeppelin” został w 1947 r. przetransportowany do Leningradu, nazwany Ła-101 i używany jako pływająca baza. 16 sierpnia 1948 r. zakotwiczono go przed Świnoujściem i jako okręt-cel zatopiono.

Wersja 6
W drodze do Rosji „Graf Zeppelin” przewrócił się na wodach Zatoki Fińskiej i został w latach 1948-49 zezłomowany.

Wersja 7
„Graf Zeppelin” został w 1946 r. zawleczony do Leningradu i tam w latach 1948-49 zatopiony.

Maciej Pawlikowski – NaszeMiasto.pl