Opublikowane przez Finki w Portal.

W imieniu swoim i pozostałych aktywistów portalu prawobrzeżnego Szczecina prawobrzeze.org pragnę zwrócić się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w tworzeniu wirtualnej galerii powojennego Prawobrzeża.

Zanim powstał nasz portal, w styczniu 2006 r. zaczęliśmy prace nad stworzeniem tematycznych galerii Prawobrzeża. Do połowy lipca udało nam się opublikować blisko 1300 przedwojennych widoków dzielnic oraz Puszczy Bukowej, uporządkowanych zgodnie z obowiązującym w 1942 r. podziałem administracyjnym. O zainteresowaniu przedwojennym materiałem zdjęciowym świadczyć może między innymi fakt, że już w maju przekroczyliśmy próg 100 000 tysięcy odsłon w galerii, a licznik systematycznie notuje kolejne.

W 1945 r. określenie „Rechtes Oderufer” zastąpiono „Prawobrzeżem”, a jego osiedla dekada po dekadzie przechodziły kolejne przeobrażenia – uprzątnięto gruzy, usunięto wszelkie ślady po poprzednich lokatorach (Czy aby na pewno wszystkie?), gdy nagle zaczęło robić się ciasno postawiono blokowiska po raz drugi przerzedzając dawny charakter zabudowy. Tak jak mieszkańcy dawnego Rechtes Oderufer systematycznie dokumentowali zmiany w zabudowie osiedlowej wydając kolejne serie widokówek czy wysyłając w świat zdjęcia swoich majątków tak mieszkańcom Prawobrzeża na każdym kroku towarzyszył i w dalszym ciągu towarzyszy aparat fotograficzny.

Paradoksalnie, porządkując materiał zdjęciowy do tworzonej galerii powojennej okazało się, że zebranych z różnych źródeł zdjęć jest nieporównywalnie mniej niż tych wykonanych przed 1945 r.

Zwracamy się z prośbą o podzielenie się z nami materiałem zdjęciowym związanym z Prawobrzeżem z lat 1945-1990. Interesuje nas każde zdjęcie z tego przedziału czasowego, takie które choćby na drugim planie ujmuje jakiś zakątek prawobrzeżnego Szczecina. Opublikowane na naszej stronie w galerii zdjęcia pomogą nam odtworzyć kolejne etapy przemian jakie zaszły przez te wszystkie lata na Prawobrzeżu. Zdjęcia prosimy w miarę możliwości o przesyłanie w wersji elektronicznej na adres galeria@prawobrzeze.org z krótką adnotacją o przybliżonej dacie wykonania oraz opisem tego, co na nich można zobaczyć.

Portal prawobrzeżnego Szczecina prawobrzeze.org

W imieniu prawobrzeze.org

Michał Malinowski (Finki)