Tramwaj ręcznie malowany

Pierwszy w Szczecinie tramwaj artystycznie malowany ruszy na początku tygodnia ulicami miasta. Wcześniej będzie można zobaczyć go w sobotę w dawnej zajezdni przy ul. Niemierzyńskiej.

Grafika na tramwaju przedstawia legendarne pojazdy: warszawę, autobus typu ogórek, samochód z fabryki Stoewera, motocykl Junak, tramwaje typu bremen i „N”.

Pomysł ręcznego pomalowania pojazdu wyszedł od Wojciecha Koniuszka. – Chodziło mi o umilenie wizerunku miasta – tłumaczy młody szczeciński artysta.

Z rozmów z MZK narodziła się wizja, żeby taki artystyczny tramwaj promował Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki”.

Współpracę przy realizacji projektu Koniuszek zaproponował trojgu twórcom – przyjaciołom: Jowicie Żychniewicz, Mariuszowi Osmulskiemu i Jerzemu Lisakowi. Zaprzyjaźnili się jeszcze w szczecińskim plastyku. Niedawno skończyli artystyczne uczelnie, teraz na zamówienie malują artystycznie ściany budynków (na zewnątrz i w środku), ale jeżdżące ściany tramwaju to dla nich było novum. – Byliśmy zaskoczeni, że Wojtek wybrał taki przedmiot do pomalowania – zdradza Jowita Żychniewicz. – Każdy z nas znalazł sobie pojazd, który chciał na tym tramwaju uwiecznić. Ja wybrałam autobus „ogórek”.

– A kłopot był duży, bo żeby rysunki były trwałe, musieliśmy je wykonać farbami przemysłowymi (do łodzi), a one tężeją od razu – opowiada Wojciech Koniuszek.

Po trzech i pół tyg. malowania tramwaj jest już gotowy.

– Nam się ten projekt bardzo podoba – stwierdza Ryszard Tamm, kierownik zajezdni tramwajowej Pogodno MZK. – Ma większą duchową wymowę. Nie promuje słoików ani telewizorów, tylko muzeum, które wspiera całe MZK. A te rysunki dodają uroku tramwajowi.

– Ten projekt jest po to, żeby rozpogodzić miasto, rozweselić ludzi oczekujących na przystankach – mówi Jowita Żychniewicz. – Wybraliśmy do pomalowania ciepłe kolory.

– Z naszego punktu widzenia, jest to też fajna platforma do przyszłych działań – zapowiada Bartosz Wójcik, szef OFFicyny, która wspierała artystów. – Chcemy, żeby to był zwykły tramwaj liniowy, który jest niezwykły. Żeby w nim też np. prezentować wystawy.

W sobotę o godz. 12 tramwaj zostanie pokazany szczecinianom w siedzibie Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki”, czyli w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Niemierzyńskiej 18 A. Na początku tygodnia pojazd wyruszy na ulice Szczecina. Będzie jeździł na linii 9 i 1.

Ewa Podgajna, Gazeta Wyborcza, 20 VII 2006 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Technika i Komunikacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.