Opublikowane przez kgirl w Kuchnia.

Do wszystkich ciast, przy których jest napisane: „masło utrzeć na śmietanę”, należy podczas dni zimowych mąkę, jaja i cukier wieczór przed do izby wstawić, tak by się ogrzały, bowiem ciasta nie będą dobre, jeżeli te wszystkie składniki zostaną użyte zimne. Masło musi być dokładnie wymyte, by nie zawierało soli; trzeba także miskę, w której chce się mieszać ciasto, razem z masłem na ogniu postawić, tak by masło zmiękło, nie musi się jednak roztopić, następnie rozrobić łyżką na śmietanę. Także ciasta należy w ciepłej izbie mieszać.

Smacznego!


Ciasto biszkoptowe

Należy wziąć z 20 jajek żółtko, wbić do miski, białko do szczególnie głębokiej miski oddzielić, ubijać dobrze żółtko łyżką przez kwadrans, dodać 1 funt delikatnego i drobno przesianego cukru, wymieszaj wszystko porządnie, następnie dodaj ¾ funta krochmalu i z jednej cytryny startej skórki i mieszaj całość z dobrą godzinę. Białko z jajek należy ubić na sztywną pianę, dodać do reszty i mieszać, tak by wszystko się połączyło. Następnie wlać ciasto do formy, do połowy. Formę trzeba uprzednio przygotować: spód formy trzeba, zanim wleje się tam ciasto, ciepłym masłem wysmarować, papier pociąć w pasy, wyżej niż forma, wysmarować z jednej strony masłem, postawić na brzegu formy, przycisnąć wysmarowaną stroną do formy, tak by nie posmarowana strona z ciastem później się stykała, podobnie należy postępować z brzegiem formy. Następnie posypać formę odrobiną startej bułki, zanim wleje się tam ciasto.

Tort malinowy

Wymyj dobrze 1 funt masła, tak by nie zawierało soli, utrzyj następnie na śmietanę, dodaj 1 funt cukru, wymieszaj dobrze, dodaj po kolei 8 całych jaj oraz startą skórkę cytryny, 2 funty delikatnej mąki pszennej, cały czas porządnie mieszając. Potem rozsyp odrobinę mąki na czysty stół, połóż ciasto, oddziel kawałek , posyp papier mąką, połóż na nim kawałek ciasta i rozwałkuj grubo. (Jeżeli ciasto nie będzie chciało się łatwo rozwałkować, należy dodać jeszcze trochę mąki). Ciasto z papierem połóż na blaszce, na to miskę, odetnij wystające ciasto a resztę posmaruj jajkiem. Rozwałkuj kolejny kawałek ciasta, uformuj z niego krawędź na 2 palce szeroką na pierwszym kawałku ciasta a następnie połóż maliny na wysokość kciuka; z ciasta wytnij pasy, trochę szersze niż palec, posmaruj je oraz krawędź jajkiem, pasy połóż w odległości 2 palców od siebie na torcie, następne na nich na krzyż, tak by całość tworzyła kratkę. Następnie rozwałkuj odrobinę ciasta, uformuj z niego, tak jak poprzednio krawędź, wysmaruj jajkiem i tak przygotowany tort wstaw do piekarnika.

Małe ciastka piaskowe

Wymyj dobrze 1 funt masła, tak by nie zawierało soli, wyciśnij z wody i utrzyj na śmietanę, dodaj ½ funta drobnego cukru i z jednej cytryny startą skórkę, wymieszaj całość dobrze. Następnie dodaj 6 całych jaj i 1 funt mąki i ponownie wymieszaj. Potem połóż papier na blaszce do pieczenia, posyp mąką, z ciasta uformuj małe ciastka, wielkości orzecha włoskiego, rozgnieć je na płasko palcem i wstaw do piekarnika.

Poroże jelenia

Weź 4 jaja, mianowicie 2 całe a z dwóch tylko żółtko, 8 łyżek stołowych (srebrnych) pełnych słodkiej śmietany, 8 czubatych łyżek pełnych cukru, z cytryny startą skórkę, odrobinę zmielonego cynamonu i kardamonu, wymieszaj całość i wgnieć tyle delikatnej mąki pszennej, by dało się formować i piec. Uformuj małe ciasteczka o kształcie rogów jelenia i piecz je na maśle bądź smalcu.

Opracowano na podstawie:
M. Rosnack, Stettiner Kochbuch, Stettin 1845.