Pomnik Niepodległości

Na szczecińskim Prawobrzeżu, obok Rubinowego Stawu, odsłonięty został 20 grudnia 2001 roku pomnik Niepodległości. Na tę chwilę mieszkańcy czekali ponad trzy lata. Według pierwotnego założenia monument ten miał być gotowy na 11 listopada 1998 roku, w osiemdziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niestety Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległości, kierowany przez pułkownika Stanisława Białka, nie mógł znaleźć wykonawcy, który podjąłby się wykonania szklanych elementów pomnika. W 1999 roku znaleziono wykonawcę, ale okazało się, że zabrakło pieniędzy na zapłatę za szklane płyty i stalowe części konstrukcyjne, które czekały już w Stoczni Szczecińskiej. Miasto, które za poprzednich władz deklarowało finansowe wsparcie, wycofało się. Brakujące pieniądze zebrano od społeczności lokalnej. Jak stwierdził pułkownik Białek, kosztował około 180 tysięcy złotych.

Autorami projektu są szczecińscy plastycy i architekci: Jerzy Lipczyński, Przemysław Biryło, Tomasz Flejterski i Wojciech Kokowski. Ich wspólne dzieło ma wysokość sześciu metrów i składa się z trzech płyt symbolizujących trzy Rzeczpospolite. Na pierwszej z nich umieszczono wizerunek denara Bolesława Chrobrego (piastowski orzeł – archetyp godła państwowego), a na drugiej rękopis z tekstem pieśni Mazurka Dąbrowskiego. Trzecią autorzy pozostawili pustą, jako symbol nie zapisanej karty przyszłości. Wspólne dla nich błękitne tło ma przypominać o ciągłości narodu i myśli niepodległościowej.
Pomnik Niepodległości odsłonięto późnym popołudniem przy blasku pochodni i dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Dokonał tego wiceminister obrony narodowej – Piotr Urbankowski. Jak stwierdził pan Marek, mieszkaniec ulicy Jasnej: Cieszę się, że mamy taki pomnik na prawobrzeżu. Brakowało miejsca, gdzie mógłbym z synem zapalić świeczkę w rocznicę niepodległości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.