Moritz Haubold Freiherr von Schönberg

Po śmierci Sacka urząd naczelnego prezesa Prowincji Pomorskiej otrzymał Moritz Haubold Freiherr (baron) von Schönberg.

Baron von Schönberg urodził się 22 IX 1770 r. w Geußnitz, w starej saksońskiej rodzinie szlacheckiej. 21 XII 1807 r. poślubił w Wernigerode Luisę Gräfin (harbinę) zu Stolberg-Wernigerode (*Wernigerode 24 XI 1771 r., †Groß Krausche 8 IV 1856 r.).


W 1816 r. doszedł do stanowiska prezesa regencji w Merseburgu. Osiem lat później uzyskał nominację na naczelnego prezesa Prowincji Śląskiej, lecz już po kilku miesiącach przeszedł do ministerstwa spraw zagranicznych jako drugi dyrektor*. Ustąpił w 1831 r., po uzyskaniu obietnicy ponownego objęcia naczelnej prezesury, tak szybko, jak będzie to możliwe. Okazja nadarzyła się jeszcze w tym samym roku – w maju zmarł von Ingersleben, naczelny prezes Nadrenii. W Berlinie uznano jednak, że ta zachodnia prowincja nie jest odpowiednia dla von Schönberga, mimo że – jak stwierdzano – nie można mu było zarzucić niewystarczających ogólnych kwalifikacji. W zamian 20 VII 1831 r. dostał powołanie do Szczecina. Nowy naczelny prezes Prowincji Pomorskiej zamieszkał przy Breite Str. 365. Do tej pory von Schönberg nie miał żadnych związków z Pomorzem, nie miał też tutaj dokonać niczego wielkiego. Początkowo stan gospodarczy prowincji nie przedstawiał się najlepiej: panująca epidemia cholery doprowadziła do stagnacji w handlu. Sytuacja zaczęła się stopniowo poprawiać dopiero od 1832 r.

15 X 1832 r. v. Schönberg brał udział w oddaniu do użytku nowo wybudowanego budynku szczecińskiego Królewskiego i Miejskiego Gimnazjum. W czasie uroczystości kierownik budowy, radca regencji Scabell, dał mu klucze, które ten, po wygłoszeniu okolicznościowej przemowy, przekazał wraz z życzeniami dyrektorowi szkoły, Hasselbachowi.

W 1834 r. na Pomorze przyjechał Fryderyk Wilhelm III. Była to jedyna wizyta pruskiego monarchy podczas urzędowania von Schönberga. W lutym następnego roku baron podał się do dymisji ze względów zdrowotnych.

Von Schönberg od 1825 r. był członkiem Gesetzlose Gesellschaft, posiadał też tytuł rzeczywistego tajnego radcy. Jego córka, Auguste, była matką słynnego generalnego feldmarszałka hrabiego Schlieffena. Moritz Haubold zmarł 18 IV 1860 r. w majątku Groß-Krausche koło Godnowa.





* w Berlinie mieszkał przy Friedrichstr. 100 (1826 r.) i Wilhelmstr. 61 (1827 – 1831 r.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szczecinianie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.