Opublikowane przez sedina w Pomniki.

W Szczecinie może stanąć popiersie generała Józefa Hallera, patrona 12. Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze szukają wsparcia, by ten pomysł doprowadzić do realizacji.

Z inicjatywą wystąpili kombatanci ze Związku Byłych Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych. Idea spodobała się również żołnierzom.

– Brakuje nam miejsca, w którym mogłyby się odbywać uroczystości naszej brygady – mówi pułkownik Wojciech Klimas, zastępca dowódcy 12 BZ. – W tym roku obchodzimy 10 – lecie jednostki, a więc okazja jest szczególna, żeby upamiętnić naszego patrona.

Ale chęci to jedno, a drugie to znalezienie funduszy. Pomysłodawcy nie ukrywają, że mają z tym trudności, dlatego liczą na pomoc sponsorów.

– Szukamy pomocy na ten szczególny cel, który przyczyni się do krzewienia patriotyzmu – tłumaczy major Marek Słowik z „dwunastki’’. – W Szczecinie nie ma dużo pomników związanych z naszymi bohaterami narodowymi. Generał Haller zasługuje na to, by znaleźć godne siebie miejsce.

Jeżeli wszystko poszłoby zgodnie z planem, kamień węgielny mógłby być wmurowany już 13 sierpnia tego roku, w rocznicę urodzin generała. Odsłonięcie monumentu mogłoby się odbyć 11 listopada, w rocznicę odzyskania niepodległości.

Generał broni Józef Haller był wybitnym dowódcą II brygady legionów i błękitnej armii podczas pierwszej wojny światowej. Później wsławił się podczas wojny polsko – bolszewickiej. Pełnił również funkcję przewodniczącego ZHP.

jasz, Głos Szczeciński, 17 VI 2006 r.