Opublikowane przez sedina w Miejsca.

Czterokilometrowy szlak turystyczny połączy Dolinę Siedmiu Młynów z Gubałówką. Swoje oblicze zmieni też wkrótce polana sportowa.

Polsko-Niemiecki Szlak Turystyczny „Siedem Młynów-Gubałówka” przebiegać będzie przez Dolinę Siedmiu Młynów. Jego długość wyniesie ok. 4 km, a orientacyjny czas przejścia to dwie godziny.

Trasa dla każdego

Na trasę można wyruszyć pieszo lub rowerem.

Szlak będzie się łączyć ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną o nazwie „Wspólny Las-Wspólna Europa”, która rozpoczyna się przy leśniczówce „Biała” na ul. Miodowej.

– Trasa wiedzie głównie szlakiem leśnym i jest dostępna nawet dla niewytrawnego turysty – mówi Jacek Kowalski z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. – Szlaki w Dolinie Siedmiu Młynów istniały od lat 50-tych. Niestety, nie zachowały się do naszych czasów.

Trasa będzie promowana w Polsce i w Niemczech. Trwa opracowywanie przewodnika po szlaku, w którym znajdą się informacje na temat Doliny Siedmiu Młynów. Do czasów nam współczesnych zachował się jedynie jeden młyn – Ustronie, po innych zostały resztki fundamentów.

Pomogła Unia

Budowa Polsko-Niemieckiego Szlaku Turystycznego w 75 procentach dofinansowuje Unia Europejska. Wartość całego projektu to 57 tys. euro. Trasa ma być gotowa już 23 czerwca. Znajdą się na niej m.in. tablice informacyjne, miejsca do wypoczynku.

Jeszcze w tym roku oblicze zmieni polana sportowa znajdująca się w Lasku Arkońskim. Do ósmego września powstaną tu drewniane wiaty z kręgami na ognisko, ławki, kosze na śmieci itp. Przygotowana zostanie także nawierzchnia boisk do koszykówki, piłki nożnej oraz siatkówki. Realizację tej inwestycji także wsparła Unia.

Monika Stefanek, Głos Szczeciński, 14 VI 2006 r.